“Atvieglojums uz doto momentu ir, jā”; Valkā bērniem, kuriem skolā pienākas brīvpusdienas, tās piegādā uz mājām

4 komentāri

Šonedēļ skolas vecuma bērni, viņu ģimenes un pedagogi sāka dzīvot jaunajā tiešsaistes apmācību režīmā. Taču skolās daudzi bērni ne tikai mācās, bet saņem arī brīvpusdienas. Viņu ģimenēm tas ir svarīgs atspaids. Lai šī palīdzība turpinātos vairākas pašvaldības uzsākušas maznodrošināto ģimeņu apgādi ar pārtiku.

Iepriekš Valkas -Valgas dzīve ritēja kā vienots organisms. Daudzi Latvijas iedzīvotāji pāri robežai strādāja, igauņi šaipus robežai iepirkās. Tagad to šķērsot var vien īpašos gadījumos.

Pagaidām Valkas novads ir spējis palikt kā Covid-19 neskartā zona. Taču kopumā, šeit ir spēkā visi tie paši ierobežojumi, kas citviet valstī.

Tā kā skolēniem mācības jāveic no mājām, aktuāls kļuvis ēdināšanas jautājums. Daudzām ģimenēm, tagad atvases jāēdina pašām. Iepriekš pusdienot varēja skolā.

“Pirmais nosacījums bija tāds, ka tie, kas līdz šim brīdim saņēma brīvpusdienas no sociālā dienesta vai kā daudzbērnu ģimene, trūcīgā ģimene, aizbildņa ģimene – viņiem ir priekšrocība. Mēs lūdzām tiem, kam vajag, lai piesakās un tad vedīsim silto ēdienu uz mājām,” stāsta Valkas novada Sociālā dienesta vadītāja Natālija Dubrovska.

Siltas pusdienas pagatavo vienā no mācību iestādes ēdnīcām. Tas ir arī neliels atspēriens arī uzņēmumam, kurš bērnus baroja ikdienā, bet tagad atrodas piespiedu dīkstāvē.

Precīzi vienpadsmitos, pusdienas sāk pildīt vienreizējās lietošanas kastītēs, tad maisiņos un tālāk jau automašīnā. Pagaidām, kamēr pasūtījumu nav daudz, viss notiek samērā, raiti un ceļā var doties pēc neilga mirkļa. Maršruts saplānots no tuvākās adreses uz tālāko. Lai nekavētu laiku, katra ģimene laikus, saņem zvanu.

“Ja mums visi mācās, tad pusdienas nav reizēm laika uztaisīt, jāskatās, lai mācītos. Jāvaktē līdzi. Atvieglojums uz doto momentu ir, jā,” neslēpj daudzbērnu ģimenes vecāki Mārīte un Raimonds Remicāni, kuru ģimenei piegādā brīvpusdienas.

Pagaidām pusdienu piegāde tiek veikta tikai Valkas pilsētas ietvaros. Tās ir 53 porcijas, kuras gatavo 22 ģimenēm. Taču pieprasījumus aug, norāda Valkas sociālajā dienestā. Lai gan sociālā darbības zona ir viss novads, arī ārpus pilsētas robežām brīvpusdienas novads šobrīd nepiegādā.

“Siltu ēdienu aizvest no pilsētas uz pagastu nav reāli, tāpēc domājam, par iespējām kaut kādus produktus, tādā veidā piegādāt, lai vecāki paši gatavotu. Bet tas ir procesā,” stāsta Valkas novada Sociālā dienesta darbiniece Lana Paškēvica.

Finanšu ministrs videokonferencē ar pašvaldību vadītājiem pieļāvis, ka brīvpusdienu nodrošināšanu visā Latvijā varētu uzņemties valsts. Tas attiektos uz 1-4. klašu audzēkņiem.

Paredzams, ka valdība par to varētu lemt nākamajā nedēļā. Līdzšinējā prakse pašvaldībās ir dažāda. Piemēram atbalstu sniedzot atprečojamās kartēs. Finanšu ministrs pieeju kritizējis, jo tā nevar izsekot, vai tiešām tiek iegādāta pārtika.