Vidusskolās jau gatavojas svešvalodu eksāmeniem

2 komentāri

Jau nākamnedēļ – otrdien – gaidāmi šā gada vidusskolēnu pirmie centralizētie eksāmeni. Kā ierasts, vairākus mēnešus pirms pārējiem eksāmeniem noris eksāmeni svešvalodās – angļu, vācu, krievu un franču valodā.

Tuvojošos pārbaudījumus skolēni sagaida ar nelielu uztraukumu – 12 gadu laikā apgūtais nu būs jāatspoguļo savās zināšanās. Vairums jauniešu ir pārliecināti, ka tieši filmu skatīšanās krietni uzlabo valodu zināšanas. Analizējot iepriekšējo gadu eksāmenus, skolēni secinājuši, ka ar katru gadu pārbaudījums kļūstot grūtāks.

Rīgas 93. vidusskolas angļu valodas skolotājs Ģirts Jaunalksnis atzīst, ka eksāmens pieprasa arvien dziļākas un plašākas valodas lietojuma zināšanas. Jau no 2. semestra sākuma notiek intensīva iepriekšējo gadu vielas atkārtošana. “Lasīšanas uzdevumi un arī klausīšanās uzdevumi ir tie, kas varētu sagādāt lielākās problēmas skolēniem, jo tiešām tā izruna un specifika aizvien ar katru gadu angļu valodas eksāmenos katru gadu pieaug. Tātad angļu valodas eksāmeni kļūst grūtāki.”

Trešdaļa Rīgas 93. vidusskolas 12. klases skolēnu pieteikušies rakstīt arī krievu valodas eksāmenu. Jauniešu vidū tas ir mazāk populārs un to kārtot apņemas vien tie, kas krievu valodu lieto arī ikdienā – mājās vai draugu pulkā, jo kopumā krievu valodas zināšanu līmenis pusaudžu vidū esot ļoti krities. Arī šī eksāmena materiāli tiek pielāgoti mūsdienu aktualitātēm un jauniešu interešu lokam.

“Rakstnieku darbi mazāk izmantoti, teksti kļuvuši parastāki. Teiksim – adaptēti. Viņi ieved mūsdienīgākus tekstus, arī eksāmenos bija pēdējos gados tā saucamā lomu spēle, katram kāda sabiedrības loma, tagad tā nav,” stāsta Rīgas 93. vidusskolas krievu valodas skolotāja Jeļena Polovko.

Jau ceturto gadu 12. klases svešvalodas eksāmenu var aizstāt ar starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījumu. Taču skolēni var arī pēc brīvas izvēles kārtot abus – gan centralizēto, gan starptautiskās institūcijas pārbaudījumu.

Informācijas par to, cik daudzi izmanto iespēju kārtot abus eksāmenus, Valsts izglītības satura centram nav. Taču zināms, ka šogad starptautiskas testēšanas institūcijas pārbaudījumus kārtos 278 skolēni – aptuveni tikpat, cik pērn. Valsts izglītības satura centrā atzīst, ka valodu un arī citos eksāmenos iekļautie uzdevumi tiek pielāgoti kompetencēs balstītās izglītības principiem un prasa vairāk iedziļināšanos, spēju analizēt un paust savu viedokli. Centrs arī uzsver, ka tāpat kā citus gadus veikta virkne drošības pasākumu, lai eksāmenu materiāli netiktu priekšlaicīgi izplatīti.

“Konkrētus drošības pasākumus mēs atklāt nevaram, bet – ja būs tāds gadījums kā pagājušajā gadā, kā iepriekšējos gadus – ar eksāmenu materiālu izdošanu pirms laika, tad arī šogad varam pilnīgi droši teikt, būs iespējams noskaidrot, kurā skolā šis fakts un notikums ir noticis,” uzsver VISC pārstāve Alise Bērziņa.

Par eksāmenu materiālu nopludināšanu draud kriminālatbildība. Ja sociālajos tīklos vai sludinājumu portālos pamanīti ceļojam šā gada eksāmenu materiāli, iedzīvotāji ir aicināti ziņot Valsts policijai vai rakstīt uz e-pastu: [email protected]
2 komentāri