Vides aizstāvjiem radušās aizdomas par nelikumīga šķēršļa uzstādīšanu Aronas upē

2 komentāri

Saņemot iedzīvotāju ziņojumus par šķēršļiem upēs, zinātniskais institūts ”Bior” atklājis, iespējams, nelegāli ierīkotu šķērsli Aronas upē. Šajā upē aizliegts izbūvēt jebkāda veida šķēršļus, tomēr jau gadiem ilgi tur izveidots uzplūdinājums. Atbildīgie dienesti pauž, ka tas ir likumīgs, taču tam līdzās ierīkotais HES – ne, stāsta TV3 Ziņas.

Madonas novadā esošā Aronas upe jau kopš 2002. gada iekļauta Ministru kabineta noteikumos, kas aizliedz uz tās izbūvēt jebkāda veida šķēršļus.

”Skatoties uz foto kartēs un to ziņojumu mūsu aplikācijā, mēs redzam, ka ir pēdējos gados uzbūvēts HES, jau tajā laikā, kad uz tās upes nedrīkstēja to būvēt,” skaidro “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta vadītājs Didzis Ustups.

Ortofoto uzņēmumos redzams, ka aktivitātes Aronas krastos sākušās ap 2005. gadu, kas ir pēc Ministru kabineta noteikumu stāšanās spēkā. Gadiem ejot, upe pakāpeniski pārplūdusi.

Zeme šajā vietā pieder vietējam uzņēmējam Mārim Štrombergam. Viņš nenoliedz, ka uzplūdinājums šeit patiešām ir, taču tas esot izveidots jau padomju laikos, tādēļ, viņaprāt, viss esot likuma robežās.

Proti, padomju laikos šeit bijis kolhoza radīts uzplūdinājums, kur audzētas zivis, un ar mērķi šo rūpalu atsākt, īpašums arī iegādāts.

”2010. gadā mēs izstrādājām tehnisko projektu šā paša līmeņa ietvaros, sakārtot ūdens krātuvi. Izzāģējām krūmus, iztīrījām krastus, bet nekādā gadījumā ūdens līmenis nav mainījies – kāds viņš bija 2000.gadā, 12 ha zem ūdens, tāds tas ir tagad,” stāsta Štrombergs.

Zemes īpašnieks uzskata, ka likumu neesot pārkāpis, jo noteikumi aizliedzot šķēršļus radīt no jauna, taču viņš izmantojis jau agrāk būvētu aizsprostu, ūdens līmeni nemainot. Skaidrojot ortofoto uzņēmumus, viņš norāda, ka tur viss ir pareizi, bet foto uzņemti laikā, kad ūdens krātuvē nav bijis ūdens.

Topogrāfiskā kartē uzrādās, ka uz dambja atrodas arī HES. Tam gan saimnieks piekrist negrib: ”Tas nav HES, tas ir hidroagregāts – vienkārši spārniņus ielikām un “trubā” iekšā ražojām elektrību foreļu audzētavai. Un tāpēc varbūt kāds ir sapratis, ka tas ir HES.”

Citās domās ir Valsts vides dienests. Vides uzraugi apstiprina, ka 2010. gadā, pamatojoties uz Štromberga iesniegtajiem ūdens krātuves uzmērījumiem, saskaņota dīķa rekonstrukcija. Līdz ar ko uzplūdinājums tiešām esot likumīgs. Vienlaikus par elektroiekārtu uzstādīšanu dienests neesot zinājis un apgalvojums, ka tas nav HES, jo elektrība netiek tirgota, kritiku neiztur.

”HES nav viens un tas pats, kas ūdens regulēšanas būve, aizsprosts vai meniķis. Ar meniķi vai aizsprostu nevar ražot elektroenerģiju, bet elektroenerģijas ražošana ir iespējama tikai HES. Līdz ar to, šāds HES ir nelikumīgs no vides aizsardzības viedokļa,” skaidro VVD Vidzemes reģionālās vides pārvaldes direktore Dace Rudusa.

Pilnvērtīgai situācijas noskaidrošanai vides dienests ierosinājis administratīvā pārkāpuma lietu un patlaban notiek visas dokumentācijas ievākšana. Lemjot par turpmāko rīcību, dienests lūgs ”BIOR” arī atzinumu par iespējamo zivīm nodarīto kaitējumu.

2 komentāri