VIDEO: veca degvielas uzpildes stacija Ogrē tikusi pie pieminekļa statusa

0 Komentāru
VIDEO: veca degvielas uzpildes stacija Ogrē tikusi pie pieminekļa statusa
LNT

Veca degvielas uzpildes stacija Ogrē tikusi pie pieminekļa statusa. Kultūras mantojuma sargātāji ir ķērušies klāt pie 20. gadsimta mantojuma saglabāšanas, kas, kā paši atzīst, strauji slīd no rokām ārā.

Šī pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados celtā būve iekļauta valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Objekta saglabājamās vērtības ir gan pati ēka, ieskaitot uz kolonnām balstīto nojumi, gan arīdzan uz jumta esošais dizaina elements – uzraksts ”Degviela”.

Ogres benzīntanks esot spilgts pēckara modernās arhitektūras piemērs. Tas uzcelts pēc igauņu arhitektes Jutas Krusmegi iepriekš realizēta projekta Tallinā. Tikai mums šis benzīntanks ir saglabājies, bet igauņiem – nojaukts.

Degvielas uzpildes stacijas īpašnieks bija pret šis būves iekļaušanu valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā. Taču saskaņā ar likumu nav nepieciešama īpašnieka piekrišana, lai objektu pasludinātu par valsts nozīmes arhitektūras pieminekli.

Video

Šobrīd benzīntanks ir slēgts. Meklē jaunu saimnieku. Tā īpašnieks par pēkšņo objekta statusa maiņu nevēlējās ar mums runāt.

Sastaptie ogrēnieši uzzinot jaunumus, bija visai skeptiski noskaņoti. Viņuprāt, šī celtne vispār būtu nojaucama, jo tikai skatu bojājot.

Un tieši šīs sabiedrības nostājas dēļ šobrīd Eiropā un pasaulē aktīvi tiek domāts, kā saglabāt 20. gadsimta mantojumu, kas, kā norāda Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, strauji slīd no rokām ārā, ņemot vērā, ka šie objekti joprojām ir aktīvi – tajos notiek daudz pārveides un ne vienmēr tādas, kas saglabā tā unikalitāti un attiecīgā laikmeta liecību.

Foto

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā tikšot iekļauts arī kādreiz tik slavenais restorāns Sēnīte, kas atrodas Vidzemes šosejas malā. Šobrīd brūkošās ēstuves ēka ir iekonservēta un  tajā nekas nenotiek.

0 Komentāru