VIDEO: vāc parakstus “miera perioda” noteikšanai mežos

0 Komentāru
VIDEO: vāc parakstus “miera perioda” noteikšanai mežos
LETA

Pārtraukt meža darbus putnu ligzdošanas laikā – šobrīd tiek vākti paraksti par šādu iniciatīvu. Tai ļoti pretojas meža nozares pārstāvji, sakot, ka zaudējumi būs mērāmi miljonos. Savukārt ornitologi saka, ka ik gadu bojā iet desmitiem tūkstoši putnu.

Ik pavasari valsts mežos vien mežizstrādes dēļ iet bojā vairāk nekā 50 tūkstoši putnu ligzdu – ar šādu argumentu jau otro reizi Latvijas Ornitoloģijas biedrība lūdz pēc sabiedrības atbalsta, lai likumā noteiktu mežizstrādes miera periodu. No marta sākuma iniciatīvu portālā Manabalss.lv parakstījuši gandrīz 3,5 tūkstoši cilvēku, bet iepriekšējais mēģinājums pirms trīs gadiem tā arī noklusa Zemkopības ministrijas gaiteņos.

“Ja mēs savācam tos 10 tūkstošus parakstu, mēs ceram vērsties pie Saeimas cerībā, ka šī institūcija ir mazāk no nozares lobija ietekmēta un būtu gatava vismaz konstruktīvas diskusijas organizēt. Ir tādas putnu sugas, kam jau tā ir slikti, un tas vēl šo situāciju pasliktina,” norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Meža nozares pārstāvji uzskata, ka jau tagad pastāv gana daudz aizliegumu izstrādāt mežus putnu ligzdošanas laikā.

Kā norāda Latvijas Meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija valdes priekšsēdētājs Māris Liopa: “Es, atklāti sakot, nepazīstu nevienu mežu īpašnieku, kurš, ieraugot kādu putnu ligzdu vai ligzdojošu putnu, mestos ar zāģi virsū un veiktu kaut kādas mežizstrādes darbības. No otras puses – ornitologi varbūt varētu būt aktīvāki un padomāt, ko varētu darīt, lai aizstāvētu ligzdojošos putnus, kad ļoti daudz notiek kūlas dedzināšana”.

Tikmēr aģentūra Latvijas fakti veikusi atkārtotu pētījumu par to, vai sabiedrība atbalstītu ieceri uz trīs mēnešiem mežos noteikt miera periodu. Pirms astoņiem gadiem izlases veidā aptaujāti iedzīvotāji kopumā, bet šā gada pētījumā tikai tie, kuri paši vai kāds no ģimenes locekļiem ir meža īpašnieks.

“Rezultāti praktiski neatšķīrās – visās gan tajā aptaujā, gan šajā visās grupās tie cilvēki, kuri atbalstīja šo iniciatīvu, bija vairāk par 77%,” teic Latvijas fakti pārstāve Oksana Kurcalte.

Latvijas meža īpašnieku un apsaimniekotāju konfederācija valdes priekšsēdētājs pētījuma rezultātus apšauba.

“Mežu īpašnieki nevar 77% būt ar mieru, ka viņiem palielinās kaut kādi apgrūtinājumi, protams, ka mēs tīri emocionāli varam teikt – skaidrs, ka mēs neesam par putnu iznīcināšanu. Kaut ko apgrūtinot, ir jākompensē. Nu mēs taču neļaujam tā vienkārši izmantot kādam savu dzīvokli kaut vai,” norāda Liopa.

“Mēs apzināmies, ka daļai meža nozares šāds pārtraukums varētu radīt problēmas, mēs būtu gatavi apspriest, kā šīs problēmas varētu risināt, mazināt. Bet no miera perioda mēs atkāpties neplānojam,” pauž Ķerus.

Portālā Manabalss.lv uzskata, ka ornitoloģijas biedrības iniciatīvai jau visai drīz ir izredzes savākt nepieciešamo parakstu daudzumu, lai to virzītu tālāk.

“Balsis no marta sākuma, kad iniciatīva tika publicēta, ir vākušās samērā vienmērīgi. Ja iedzīvotāju aktivitāte un ieinteresētība par šo jautājumu nekļūs strauji aktuālāka, tad paredzams ir, ka viņi varētu savākt šīs 10 000 balsis līdz vasaras beigām vai rudenim,” saka Manabalss.lv pārstāve Annija Emersone.

Meža nozare prognozē, ka trīs mēnešu miera periods varētu valstij nest miljoniem eiro lielus zaudējumus un ka likumdevējam vajadzētu apsvērt iespējas ne tikai par kompensācijām, bet atstāt likumā paredzētās robežās pieeju mežizstrādei arī tiem cilvēkiem, kam mežs ir vienīgais ienākumu gūšanas veids.

Video

0 Komentāru