VIDEO: rudenī gotiņai pievienosies piemiņas monēta Vidzeme

Pievienot komentāru
VIDEO: rudenī gotiņai pievienosies piemiņas monēta Vidzeme
LNT

Latvijas Banka laidusi apgrozībā divu eiro piemiņas monētu ar govs attēlu. Iedzīvotāju interese par piemiņas monētām ir liela, un jau sešos no rīta pie Latvijas Bankas ēkas atvēršanu gaidīja vairāk nekā 100 cilvēku.

Mākslinieku Gunāra Lūša un Jāņa Strupuļa veidotais govs tēls, kas savulaik kā zemes un lauku simbols rotāja divlatniekus, tagad pārdzimis uz eiro monētām. Lai šīs piemiņas monētas iegūtu savā īpašumā, cilvēkus nebaidīja fakts, ka rindā jāpavada pat vairākas stundas. Līdz priekšpusdienai monētas bija saņēmuši jau vairāk nekā 500 cilvēku.

Jautāts, kāpēc viņam tas bija svarīgi, rīdzinieks Vilnis atzīst: “Tāpēc, ka man no laika gala tāda slimība ir.”

Rīdziniece Lūcija pēc gotiņas monētas rindā gaidījusi divas stundas un atzīst, ka krājot visas, tāpēc esot bijis vērts tā darīt. Savukārt dobelnieks Armands savā brīvdienā pēc piemiņas monētām rīta agrumā atbraucis no Dobeles.

Video

“Cilvēki pasūtīja – gan radinieki, gan draugi, lai nebrauktu no Dobeles, Ērgļiem un citurienes,” teic Armands.

Kopumā Lietuvas kaltuvē nokalts viens miljons divu eiro piemiņas monētu ar govs attēlu. Un kopš eiro ieviešanas šī jau ir piektā piemiņas monēta, ko izdevusi Latvijas Banka.

“Ja runājam par popularitāti, tad var teikt, ka iedzīvotāji ir vairāk iemīļojuši tos simbolus, kas rotāja latu monētas. Un gotiņa un pirms tam iznākusī monēta ar stārķi – tās ir populārākās,” norāda Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns.

Tā kā vēl aizvien ir pieejamas monētas ar stārķa attēlu, Latvijas Bankā mierina, ka arī šīs monētas pietikšot visiem. Turklāt tās ir iespējams arī rezervēt bankas mājaslapā.

Ik gadu katra no eirozonas valstīm ir tiesīga laist apgrozībā divas piemiņas monētas. Un rudenī gotiņai, kura šodien svin savu otro dzimšanas dienu, pievienosies piemiņas monēta ”Vidzeme”, kas aizsāks Latvijas simtgadei veltītu monētu sēriju.

Foto

Daudzi no tiem, kuri uz banku atnākuši ierastos eiro samainīt pret piemiņas monētu, neslēpj, ka viņus vadījis arī sentiments pret iepriekšējo valūtu.

“Huh, man katrā ziņā lati patika labāk. Tie man bija sirdij tuvāki. Senas atmiņas,” teic rīdziniece Inga.

“Nopūta, ka Latvijas brūnās izmirst, Eiropai visu esam atdevuši. Simbols. Žēl patiesībā, tikko eiro parādījās, es vairs nekrāju. Lati ir visa kolekcija, bet eiro ir kaut kāda mākslīgi izdomāta nauda, neeksistējoša,” teic Armands.

Divu eiro piemiņas monētas ar govs attēlu ir likumīgs maksāšanas līdzeklis gan Latvijā, gan arī citās eirozonas valstīs.