VIDEO: Motormuzejā atgriežas leģendārā Sudraba bulta

0 Komentāru
VIDEO: Motormuzejā atgriežas leģendārā Sudraba bulta
Aivars Mackevics

Kalnu karalis – tā pagājušā gadsimta 40. gados sauca Auto Union leģendāro sacīkšu auto, ko savulaik izmantoja sacīkstēm Alpu kalnu serpentīnos. Tiem laikiem tas bija unikāls spēkrats, kura ātrums likās reibinošs – 500 zirgspēku motors spēja attīstīt ātrumu līdz pat 350 km/h. Vairākkārtējais sacīkšu uzvarētājs pēckara gados nonāca Padomju Savienībā, kur ZIL rūpnīcā to pētīja un izjauca pa detaļām. Vēlāk nejaušības pēc tas nonāca Rīgā.

“Mums padeva ziņu, ka šis auto ir apdraudēts un nokļūst sestdienas talkas iespaidā lūžņos. Un tad Vikotrs Kulbergs, mūsu tālaika priekšsēdētājs devās uz Maskavu un organizēja visas lietas un toreiz, tajā aprīļa dienā, viņam izdevās vienas dienas laikā realizēt un auto atbrauca uz Rīgu,” stāsta Rīgas Motormuzeja galvenais restaurators Gunārs Dortāns.

Kopš tā laika tas atradies auto entuziastu rokās, kuri to arī restaurēja un pievienoja motormuzeja kolekcijai tā darbības pirmsākumos 1989. gadā. Tagad pēc muzeja rekonstrukcijas auto ieņems goda vietu.

“Kā jau kalnu karalim pienākas, tā ir sagatavota visaugstākā vieta muzejā. Augstāk par jebkuru citu spēkratu tīri fiziski skatoties un arī goda vieta – pie pašas muzeja ieejas centrālajā vietā,” teic Rīgas Motormuzeja direktors Aivars Aksenoks.

Šī auto vadīšanai bija nepieciešamas īpašas prasmes, jo pilota sēdvieta ir ļoti šaura un neērta, turklāt te nav nekādu pastiprinātāju, kas palīdzētu stūrēt vai bremzēt.

Auto iedarbināšana ir ļoti dārga, jo nepieciešama īpaša degviela un vācu speciālistu klātbūtne, tādēļ Latvijā tā motors rūcis tikai divas reizes. Nopulētais alumīnija korpuss mašīnai piešķīra īpaši smalku veidolu, tādēļ to dēvēja arī par sudraba lodi – gan jaudas, gan prestiža dēļ.

Šo un citus eksponātus motormuzejā varēs apskatīt pēc divām nedēļām – 2. jūlijā, kad tas vērs savas durvis apmeklētājiem pēc rekonstrukcijas.

Video

0 Komentāru