VIDEO: mainīt vārdu un uzvārdu kļūs dārgāk un sarežģītāk

Pievienot komentāru
VIDEO: mainīt vārdu un uzvārdu kļūs dārgāk un sarežģītāk
LETA

Mainīt vārdu un uzvārdu kļūs dārgāk un sarežģītāk. Tieslietu ministrija izstrādājusi jaunu likumu, kas stingrāk regulēs personas vārda un uzvārda maiņas kārtību. Jaunā likuma autori uzskata, ka līdzšinējā kārtība ir pārāk brīva.

Likums nosaka, ka vārda un uzvārda maiņa pieļaujama laulību gadījumā vai arī atgūstot pirmslaulību uzvārdu. Arī tad, ja persona ir mainījusi dzimumu; gadījumos, kad nepilngadīgas personas kāds no vecākiem izdarījis sevišķi smagu noziegumu. Tāpat, ja vārds vai uzvārds traucē personai iekļauties sabiedrībā.

Tieši nespēja iekļauties sabiedrībā ar līdzšinējo vārdu vai uzvārdu tiek minēts kā biežākais iemesls, kāpēc cilvēki vēlas izmaiņas. Speciālistu pieredze liecina, ka tāds pamatojums ir subjektīvs un nav pārbaudāms. Tāpēc turpmāk būs jāsniedz izvērsts vārda vai uzvārda maiņas iemesla paskaidrojums.

Video

“Personai būs jāiesniedz pamatots skaidrojums par to, kāpēc šī brīža vārds traucē iekļauties sabiedrībā, kas ir tie iemesli un kā jaunizvēlētais vārds atvieglos iekļaušanos sabiedrībā,” stāsta Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Upīte.

71 eiro un 14 centu, tāda ir šī brīža valsts nodeva, mainot vārdu vai uzvārdu. Plānots, ka līdz ar jauno likumu nodevas apmērs dubultosies, sasniedzot jau aptuveni 140 eiro. Savukārt nepilngadīgajiem būs paredzētas valsts nodevas atlaides.

Vārdu un uzvārdu maiņu ik gadu veic vairāk nekā tūkstoš cilvēku, un viņu skaits arvien pieaug. Tāpēc speciālisti vēlas, lai jaunais likums veicina pārdomātu lēmumu pieņemšanu.

“Mēs redzam, ka cilvēks šo soli ir izvēris, viņš spēj pamatot šo soli, tātad tā nav tikai tāda mirkļa iegriba, tā ir galvenā šā jaunā regulējuma būtība,” teic Upīte.

Kamēr vārda uzvārda maiņu plānots ierobežot, tikmēr oficiālo jeb kalendārā iekļauto latviešu personvārdu saraksts kļūst arvien garāks. Valsts valodas centra speciālists norāda, ka jauni vārdi tiek iekļauti aptuveni reizi četros gados.

“Modē nāk arvien īsāki vārdi, tādi ko vieglāk izrunāt, kurus vieglāk izrunāt cittautiešiem. Tomēr zināmā mērā ir arī pretēja tendence. Pastiprinās tendence dot arī latviskus vārdus,” atzīst VVC galvenais lingvists Agris Timuška.

Vārda, uzvārda maiņas jaunais regulējums vēl jāapstiprina Saeimā. Paredzams, ka likums stāsies spēkā nākamā gada sākumā.