VIDEO: Latvijas pētnieki veido Eiropas Kosmosa aģentūrā atzītu un unikālu tehnoloģiju

Komentāri

Unikālā tehnoloģija, kas sniedz iespēju modelēt orbītā vēl nepalaistu satelītu datus un noder, piemēram, Baltijas jūras pētīšanā. Taču Latvijas zinātnieku darbu iekavējusi valsts attieksme – Latvija laikus nav noslēgusi līgumu un joprojām nav pilnvērtīga Eiropas Kosmosa aģentūras dalībniece.

Šī ir Vides risinājumu institūta lidojošā laboratorija. Pateicoties tai, arī ir uzsākts Eiropas Kosmosa aģentūras pētniekus ieinteresējušais projekts par topošo satelītu datu modelēšanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ekrānuzņēmumi

Agris Brants lidojošās laboratorijas datus izmanto Baltijas jūras pētīšanā, tāpat iegūtie dati tiek izmantoti vēl gaisā nepalaista satelīta “Sentinel 3” datu simulēšanai. Ievāktie dati dod ieskatu Baltijas jūras problēmā – aļģu ziedēšanā un citos jūras veselības parametros.

Savukārt pati datu ievākšanas metode un apstrāde paver Latvijas pētniekiem sadarbības iespējas ar Eiropas Kosmosa aģentūras kolēģiem. Lidojošās laboratorijas sensoru sniegto informāciju pareizi apstrādājot, iespējams izmantot kosmosa nozares attīstībā, norāda Vides risinājumu institūta direktore.

Tiesa, šis unikālais projekts varēja sākties jau 2013. gadā, ja vien Latvija būtu parakstījusi sadarbības līgumu un iemaksājusi Eiropas Kosmosa aģentūrā dalības maksu.

Vides risinājumu institūta projekts par satelīta datu modelēšanu divus gadus bija nolikts plauktā. Tas gaidīja līdz 2015. gada sākumam, kad līgums, tomēr tika noslēgts un gada maksa – 1,4 miljoni eiro iemaksāti Eiropas Kosmosa aģentūras kontā.

Par sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru atbildīgās Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis norāda, ka pagaidām Latvija vēl tomēr nav pilnvērtīga Eiropas Kosmosa aģentūras dalībniece. Pašlaik rit piecu gadu sagatavošanās programma.

Dalība Eiropas Kosmosa aģentūrā Latvijai sniedz iespēju attīstīt augsto tehnoloģiju industriju un nodrošina darbu pētniekiem. Šobrīd Latvijas uzņēmumiem ir 13 aktīvi sadarbības projekti ar Eiropas Kosmosa aģentūru 1,8 miljonu eiro apmērā.

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Viegli pagatavojams rudenīgs saldums! Baltās šokolādes un ķirbju trifeles

Kas gan var būt vēl spilgtāks rudens vēstnesis par ķirbi? Jā, rudens tik tiešām ir klāt, un ar ķirbju piedāvājumu problēmu nav. Anna Panna no ”Gatavo 3” komandas aicina izmantot šo šobrīd tik bieži sastopamo ogu baltās šokolādes un ķirbju trifeļu pagatavošanai, kas būs gards pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem.

Lasi vēl