VIDEO: Laikmetīgās mākslas muzeju plānots veidot kā Rīgas moderno centru

0 Komentāru
VIDEO: Laikmetīgās mākslas muzeju plānots veidot kā Rīgas moderno centru
LETA

Septiņi arhitektu biroji sadarbībā ar Latvijas arhitektiem izstrādāja katrs savu versiju muzeja vizuālajam un funkcionālajam tēlam. Speciālistiem no Somijas, Dānijas, Nīderlandes, Vācijas, ASV un Lielbritānijas jau ir plaša pieredze līdzīgu ēku projektēšanā.

Katrs projekts atšķiras, tomēr speciālisti atzīst, ka vairumu no tiem caurstrāvo latviskuma sajūta, piemēram, vairākas arhitektu komandas piedāvā ēkā iekļaut koku un koka materiālus, citu darbos ir tiešas atsauces uz Latvijas lauku arhitektūru, bet parkā daudzi ataino Latvijas dabas ainavas.

Jaunais laikmetīgās mākslas muzejs atradīsies Skanstes ielas rajonā , ko plānots veidot kā Rīgas moderno centru. Pagaidām nekas par to neliecina, taču muzeja ēka ar tai piegulošo dārzu kļūs par šī rajona centrālo objektu. To plānots uzbūvēt līdz 2021.gadam.

“Ja šīs lietas – parks, publiska zona un dzīvojamie kvartāli apkārt un Rīgas vēsturiskā centra tuvums – izdosies apvienot vienā veselā ar jaunu akcentu, pilnīgi nenoliedzami tam jābūt jaunam akcentam, tad būs trāpīts desmitniekā. Tāda eleganta atturība ir raksturīga vairumam šo projektu,” norāda arhitekts Jānis Dripe.

Atbilstoši mūsdienu prasībām muzeju paredzēts veidot kā izkliedēto jeb jaunā žanra muzeju, kas būs ne tikai zināšanu krātuve un izstāžu zāle, bet arī dažādu pasākumu un performanču vieta, kur apmeklētāji būtu aktīvi līdzdalībnieki. Te plānots eksponēt Baltijas jūras reģiona moderno konceptālo mākslu no pagājušā gadsimta 60. gadiem līdz pat mūsdienām. Līdz ar to arhitektiem, plānojot ēku un parku tai līdzās, doti vairāki uzdevumi.

“Mēs esam koncepcijā iezīmējuši vēlmi redzēt trīs izstāžu zāles – lielu, vidēju un mazu – kopsummā tie ir gandrīz 3000 kvadrātmetri, kas ir izstāžu telpas un neiezīmējot noteiktas funkcijas, jo ko mēs vēlamies – lai šīs te telpas ir fleksiblas – apvienot, nošķirt, padarīt lielākas mazākas atbilstoši izstāžu programmai tajā vai citā sezonā,” teic ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs Kaspars Vanags.

Latvijas arhitekti, kas paši nepiedalījās šajā projektā, taču ieradās iepazīties ar piedāvātajiem projektiem atturas komentēt kolēģu sniegumu. Arhitektūras kritiķis Vents Vinbergs skaidro, ka arhitekti piedāvājuši atšķirīgus skatījumus – daži muzeju veidojuši kā ikoniskas būves, citi kā ne tik ekstravagantas, bet praktiskas telpas.

Kā norāda Vinbergs, “zinot, ka tā vieta visa nākotnē attīstīsies diezgan robusti, gan bankas ēkas, gan dzīvojamās ēkas… Tā tendence tajās Skanstes pļavās ir tāda, ka diezgan komercapbūve ir robusta, līdz ar to muzeja ēka varētu būt intīmāka un ne tik sterila”.

Tikmēr Rīgas Tehniskās universitātes docents Andris Vītols atzīst, ka daļa no piedāvājumiem šķiet nepārdomāti, taču ir arī oriģinālas idejas.

“Mēs stāvam pie amerikāņu priekšlikuma. Tas ir ļoti moderns, sarežģīts ar lieliem konstruktīviem laidumiem un unikālām konstruktīvām vērtībām un, protams, ir arī plastika tajā pirmā stāvā,” stāsta Vītols.

Projektu konkurss noslēgsies jūnija beigās, kad žūrija izvēlēsies vienu projektu, ko turpināt attīstīt. Muzeja projektu finansē Laikmetīgās mākslas muzeja fonds, ko nodibināja ABLV bankas labdarības organizācija un Borisa un Ināras Teterevu fonds, muzeja būvniecībai kopīgi atvēlot 30 miljonus eiro. Fondam ar Kultūras ministriju parakstīts nodomu protokols par muzeja krājuma veidošanu un atbalstu tā turpmākai darbībai.

Video

0 Komentāru