VIDEO: kas notiks ar lielajiem investīciju projektiem ar ES līdzfinansējumu?

Komentāri

Pretrunīga informācija izskanējusi saistībā ar Eiropas Savienības fondu līdzekļu saņemšanu tiem iepirkumu projektiem, kuru izmaksas pārsniedz 5,2 miljonus eiro.

Aprīļa sākumā Finanšu ministrija brīdināja atlikt iepirkumu konkursu izsludināšanu, bet vēlāk – jau runāja citu valodu. Tas radījis apjukumu autoceļu būvētājiem un pašvaldībām, kas tagad nezina, kas notiks ar lielajiem investīciju projektiem ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dažādu interešu un lobiju dēļ, Latvija nespēja līdz 18. aprīlim īstenot Eiropas Savienības prasību – ieviest divus jaunus publisko iepirkumu likumus. Rezultātā, Finanšu ministrija steidzamā brīdinājumā aicināja valsts un pašvaldību iestādes atlikt iepirkumu konkursu izsludināšanu projektiem pēc 18. aprīļa, kuru līgumcena sasniedz vai pārsniedz 5,2 miljonus eiro. Finanšu ministrija norādīja – tas jādara, “lai mazinātu iespējamos riskus, ka veiktie iepirkumi tiek atzīti par veiktiem neatbilstoši Eiropas Savienības tiesiskajam regulējumam.”

Sevišķu satraukumu pauda Latvijas ceļu būvētājus apvienojošā asociācija. Viņuprāt, apdraudēti rekonstrukcijas un ceļu būves darbi astoņos posmos par kopējo summu 90 miljoni eiro. To veikšanai iepirkumu konkursus bija plānots izsludināt maijā un jūnijā.

“Latvijas ceļu būvētājs” izpilddirektors Zigmārs Brunavs norāda: “Mūsu gadījumā tā nauda nepazudīs pa visam, bet šī gada darbi, par veselu trešdaļu no nozares apjoma, acīmredzot, kavēsies. Tad, kad janvārī mums tiek solīts viens darba apjoms, uzņēmēji ar to arī rēķinās un piesaista attiecīgos resursu. Ja tas nenotiek, tad tie ir zaudējumi.”

Pēc šīs dienas publikācijas avīzē “Dienas Bizness”, ka ierēdņu nolaidība draud ar katastrofu ceļu būvei, Finanšu ministrija publiski taisnojās -, lai arī iepirkumu likumi pēc 18. aprīļa tik tiešām nav vairs atbilstoši Eiropas Savienības jaunajam regulējumam, tomēr šis pārejas periods neradīšot negatīvas sekas.

FM Juridiskā departamenta vadītāja Inta Liepa norādīja: “Tas, ko saka finanšu ministrija – iepirkumi nav apturēti, un šobrīd absolūti nekas nekavē šos iepirkumu veikt nevienam no pasūtītājam nevienā jomā.”

Un tas ir absolūti pretēji tam, ko šis pats Finanšu ministrijas juridiskais departaments speciālā vēstulē steidzamības kārtā bija iepriekš brīdinājis – atlikt iepirkumu konkursus.

Vaicāta, ja Finanšu ministrijas juristi brīdina, ka var rasties problēmas, tagad jūs sakāt, ka problēmu nebūs, tad sanāk, ka jums juristi ir nekompetenti, Liepa atbild: “Manā departamentā ir kompetenti juristi, un cilvēki strādā ārkārtīgi atbildīgi ar lielu atdevi, neskatoties uz darba laiku un ne uz kādiem citiem apstākļiem. Es patiešām to saucu par cilvēcisku kļūdu.”

To par kļūdu nevēlas gan saukt Latvijas Pašvaldību savienība, kas šo brīdinājuma vēstuli saņēma, tālāk izplatīja pilsētu domēm un aicināja tās pārtraukt īstenot lielos celtniecības projektus. Ja jau Latvija joprojām nav izpildījusi Eiropas Savienības direktīvas prasības desmit dienas pēc termiņa, Pašvaldību savienība par spīti Finanšu ministrijas ceturtdien teiktajam tomēr uzskata – varētu būt problēmas ar lielajiem iepirkumu konkursiem 5,2 miljonu eiro un vairāk vērtībā.

LPS iepirkumu speciāliste Daina Dzilna LNT Ziņām norāda: “Tas rada nedrošību, daudzi vienkārši pagaidīs un nesāks projektus. Nu kurš var būt pārliecināts. Publiskajā telpā pastāv divi regulējumi, un ir jābūt tik gudram, lai zinātu, kā tos piemērot.”

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, kas sekojusi līdzi Latvijas nespējai laicīgi ieviest jaunās regulas, izvairījās tomēr sniegt konkrētu atbildi, ka tiešām viss ar fondu naudas iegūšanu būs kārtībā un ka nebūs liegumi izsludināt iepirkumu konkursus.

EK pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece Agnese Dagile stāsta: “Pārkāpumu procedūras šobrīd ne pret vienu valsti nav ierosinātas un mēs ceram, ka tiks pieliktas visas pūles, lai pārceltu jaunās iepirkumu normas likumdošanas normas pēc iespējas ātrāk.”

Tikmēr lielo projektu ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu izsludinātāji, piemēram, Latvijas Valsts ceļi neko savā darbā nemainīs un izsludinās maijā un jūnijā paredzētos iepirkumu konkursus. Tos pārtrauks, ja tomēr kādam radīsies iebildumi.

VIDEO

Lasi vēl