Kamēr krievu skolu aizstāvības štābs gatavojas protestiem, krievu skolēni uzskata, ka jāsāk pierast, ka latviešu valoda šeit ir pamatvaloda

13 komentāri
Kamēr krievu skolu aizstāvības štābs gatavojas protestiem, krievu skolēni uzskata, ka jāsāk pierast, ka latviešu valoda šeit ir pamatvaloda
Evija Trifanova / LETA

Izglītības un zinātnes ministrijas iecere no 2020. gada visās vidusskolās visus vispārizglītojošos priekšmetus mācīt tikai latviešu valodā radījusi spēcīgu pretreakciju.

Aktīvi iebildumus pauž Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins, kurš uzskata, ka reformas nepieciešamība ir nepamatota, turklāt diskusija par to ir nepietiekama. Savukārt Krievu skolu aizstāvības štābs, kas aktīvi protestēja pirms 2004. gada mazākumtautību skolu reformas, gatavojas jau nākamajam protestam, kas notiks šo ceturtdien.

Pēc 2004. gada skolu reformas mācības mazākumtautību skolās jau notiek bilingvāli. Tomēr ir krievvalodīgie, kuri izvēlas mācīties latviešu skolās.

Rīgas Valsts 1. ģimnāzija ir viena no tām skolām, kur kopā mācās gan latviešu, gan krievvalodīgie bērni. 12. klases skolniece Natālija, kura pirms tam mācījās Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā, uzskata, ka reforma būtu pareizais solis, jo eksāmeni jau ir jākārto latviešu valodā.

NATĀLIJA ŠREIBERE

Natālīja Šreibere
Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolniece

Zinu no dažām manām paziņām, ka tas tiešām rada grūtības, skolēni nav sagatavoti tam, ka būs jāraksta esejas, piemēram, vēsturē latviešu valodā, kā arī ne līdz galam saprot uzdevumus fizikā vai matemātikā latviešu valodā. Bet mācības, grāmatas ļautu bērniem apgūt mūsu valsts valodu un nokārtot eksāmenus bez problēmām. Vajadzēs pierast pie tā, ka latviešu valoda ir pamatvaloda šajā valstī.

Savukārt Vladislavu māc šaubas – pat ja skolēni ar pārēju tiktu galā, skolotājiem tā gan radītu grūtības.

VLADISLAVS OSIPENKO

Vladislavs Osipenko
Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolnieks

Es pats mācījos vidējā skolā Purvciemā krievu tautības skolā. Tiem skolotājiem, kuriem jau ir pāri 50 gadiem, kuri ir labi skolotāji, bet viņiem būs pagrūti pāriet uz to valodu, jo visu savu mūžu ir pavadījuši padomju laikos. Viņiem tā pāreja ir neiespējama.

Ministrija paredzējusi no nākamā gada līdz 2020. gadam īstenot pedagogu apmācības un latviešu valodas un metodikas kursus.

13 komentāri