VIDEO: kā uz mūžu notiesātie Latvijā aizvada savu drūmo ikdienu

8 komentāri

Pirmie uz mūžu notiesātie teorētiski brīvībā varētu nonākt uz Latvijas simtgadi – tātad 2018. gadā, taču Ieslodzījuma vietu pārvaldē (IeVP) vērtē, ka tas esot maz ticams.

Tomēr, lai sagatavotu šos ieslodzītos iespējamai dzīvei brīvībā, pārvalde sākusi eksperimentālā kārtā viņus ievietot kopā ar pārējiem – parastā cietumā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mūža ieslodzījums patlaban Latvijā ir bargākais soda mērs, ar ko 1990. gadu sākumā aizstāja nāvessodu. Trīs Latvijas cietumos – Jelgavā, Daugavpilī un Iļģuciemā – atrodas 64 uz mūžu ieslodzītas personas, no kurām deviņas ir apcietināto statusā un vēl tikai gaida sprieduma stāšanos spēkā. Kā vērtē IeVP, valstij ar tik nelielu iedzīvotāju skaitu tas ir ļoti liels skaits.

Pirmie, kuri 1993. gadā tika notiesāti uz mūžu, cietuma sienās jau ir aizvadījuši 23 gadus, bet lielākais vairums tur aizvada padsmit gadus. Latvijas likumdošana arī viņiem paredz pirmstermiņa atbrīvošanu – ja cietumā pavadīti ne mazāk kā 25 gadi.

Foto

Tāpat apžēlošanu var lūgt arī Valsts prezidentam ar nosacījumu, ja ieslodzījuma vietā izciesti jau 20 gadi. To darījuši jau vairāki uz mūžu notiesātie, bet apžēlots nav neviens.

Pietuvojoties uz mūžu notiesāto ārā nākšanas termiņam, IeVP sāka lauzīt galvu, kā turpmāk šai ieslodzīto kategorijai izciest sodu cietumā. Ieslodzījumā viņiem ir visstingrākais režīms. Dienas tiek aizvadītas – teju burtiskā nozīmē – kā zvēriem krātiņā, bez dienas gaismas, ar dažu soļu pārvietošanās iespējām.

”Uzskatām, ka tas būtu neprāts šādu cilvēku izlaist sabiedrībā un cerēt, ka viņš vairs neko ļaunu nepastrādās un mūsu redzeslokā nenonāks,” norādīja IeVP priekšniece Ilona Spure.

Līdz ar to uz mūžu ieslodzītajiem sāka piedāvāt iespēju izglītoties, apgūt arodu. Liela uzmanība tikusi pievērsta motorikai – kā mazam bērnam -, jo, ar pirkstiem strādājot mazas, filigrānas lietas, uzlabojas smadzeņu darbība. Un tad tika sperts solis vēl tālāk – pērn eksperimentālā kārtā viens uz mūžu notiesātais tika palaists kopējā ieslodzīto plūsmā parastā cietumā.

67 gadus vecais Juris Ēvele, kurš aiz restēm pavadījis 36 gadus, tostarp 16 mūža ieslodzījumā, stāsta, ka starpību nevar aprakstīt vārdos. ”Šeit pavisam cita atmosfēra morālā. Jaunekļi atbrīvojas, nāk atkal jauni. Interesanti paklausīties, interesanti salīdzināt. Tās paaudzes domāšanu ar šitās paaudzes,” stāsta Juris.

Ņemot vērā, ka eksperiments izdevās, Jurim piepulcējās vēl citi uz mūžu notiesātie, tostarp Aleksandrs Beļtjukovs. Viņš ir 47 gadus vecs, kopumā cietumā pabijis vairāk nekā 26 gadus, no tiem 16 mūža ieslodzījumā.

”Te es katru dienu redzu debesis, ir liels sporta laukums, spēlēju volejbolu, futbolu, esmu arī uz florbolu pieteicies. Mācos par galdnieku, ceru sākt arī strādāt algotu darbu. Kristieši pie manis brauc. Un vēl man ir paveicies, jo man tagad ir sieviete. Mums ir mīlestība, mēs regulāri tiekamies, gribam apprecēties un vēlamies bērnu,” stāstīja Aleksandrs.

Arī Juris ir pateicīgs, ka var darboties ar koku. Viņš galdniecībā pavada katru dienu – divas stundas līdz pusdienai, divas – pēc. Ilgāk režīms neatļauj, lai gan gribētos.

”Sākumā tas tiešām bija kā eksperiments – pilotprojekts, ko nācās pierādīt gan Tieslietu ministrijai, gan tiesībsargam. Domāja, ka IeVP ir ļoti ambiciozi izdomājusi, kā ar notiesātajiem strādāt – vai tiksim galā, vai nebūs kādu drošības risku. Bet mēs uz šo risku gājām un pierādījām, ka ar cilvēkiem ir īpaši jāstrādā – nevar, 15, 20, 25 gadus turot cilvēku izolācijā, cerēt, ka pie gadījuma, ja ir pozitīvs lēmums, pēc tam viņu [varēs] integrēt sabiedrībā. Mums ar viņu ir jāstrādā laikus, nevis, kad jau ir degradējies,” sprieda Spure.

Juris uzskata, ka būtu gatavs dzīvot brīvībā jau tagad: ”Saku, laidiet mani no rīta ārā, man vakarā jau būs, kur dzīvot un strādāt.”

Arī Aleksandrs norāda, ka ir tam gatavs. ”Mana dzīves uztvere ir mainījusies, es savādāk domāju. Turklāt es kādam esmu vajadzīgs – es mīlu, mani mīl. Kāpēc dzīvi nesākt no jauna?” vaicā ieslodzītais.

Pirmie uz mūžu notiesātie teorētiski ārā varētu tikt uz Latvijas simtgadi – tātad 2018. gadā, taču IeVP vērtē, ka tas esot maz ticams.

”Viens no viņiem ir ļoti, ļoti tuvu tam, bet šim cilvēkam ir ļoti slikti ar veselību. Viņš visu pēdējo laiku atrodas cietuma slimnīcā. Un mēs nevaram pateikt un prognozēt, vai viņš tiek līdz augstākajai pakāpei soda izpildes režīmā un piepildīs savu cerību, un varēs iesniegt pieteikumu uz pirmstermiņa atbrīvošanu. Bet te arī jāsaka, ka pie visa tā, ka viņam ir ļoti slikta veselība, viņam nav tuvinieku, radinieku, kas varētu viņu sagaidīt un sniegt atbalstu, ja viņš atbrīvojas,” atzina Spure.

Ja arī Jurim nebūtu, kas sagaida, tad Aleksandram par to galva nav jālauza. Viņam, cietumā esot, meita jau izaugusi liela – tūliņ būs 19 gadu. Kad viņš te nokļuva, bērniņam bija vien trīs gadiņi. Meita regulāri tēvu apciemo un viņu nenosoda. Tuvinieki tic, ka Aleksandrs reiz izkļūs brīvībā.

TOP komentāri

 • alien
  +2 +2 0

  alien

  Daļēji piekritīšu, bet... Pie mūsu tiesu sistēmas un korupcijas, vari 100% apgalvot, ka tieši šis cilvēks ir vainīgs, un būtu pelnījis nāvi?
 • Juris Evele
  +1 +1 0

  Juris Evele

  Es sava muza nevienu neesu noslepkavojis. Ari turpmak maniem tiesatajiem negribu but tiesnesis. Fakts ka esmu atzinis savu vainu nevienam nedot tiesibas un neuzliek pienakumu apsudzet un sodit mani par citu izdaritajam slepkavibam sigulda un ogres rajona taurupes pag 2001.g. Jautajumi komentetajiem interneta; 1. kas jus motive un stimule slept I. Mazdrevica slepkavibas pasutitajus izpilditajus un celonjus ka to prasa ir likumi? Kapec jus citejat interneta pret maniem likumiem noziedzigi safabriceta sprieduma fragmentus;a) kas jus spiez noziedzigi maldinat sabiedribu, itka es sava muza neesu stradajis algotu darbu, ja mans faktiski nepartraukta darba stazs vsaa ir pieradits sakot ar 1963.g. Kapec jus nepublicejat prettiesiskus motivus, uz kuru pamata safabricetas kr.lietas materiali? No Rigas parsutija iztiesasanaj uz kurzemes apgabaltiesa. 3)kapec jus nepublicejat statistikas skaitlus, kuri liecina par Ipsr tiesu piespriestajiem un izpilditajiem, navessodiem notiesatajiem kurus velak attaisnoja? Daba pastav iznemumi 4) neviens no jums nav publicejis kritisku vertejumu tiesnesu abdurdajiem apgalvojumiem un lieta nav manu vainu slepkaviba itka apstiprinajusajiem pieradijumiem ! 5) ja siguldas policijas pasparne nesanaca mani noslepkavot tad, agrak piecas reizes tiesata statuss-nav ne juridiski ne ari morals pamats turet mani cietuma uz visu muzu. Godajamie lasitaji patiesiba ir tikai viena un es neprendeteju but jums tiesnesis.
 • to alien

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm

Ekskursijas, koncerti un degustācijas! “Aldaris” muzeju naktī startēs ar grandiozu programmu visām paaudzēm 1

Latvijas alus ražotājs ”Aldaris”, tāpat kā citus gadus, arī šogad Muzeju naktī vērs durvis apmeklētājiem. Turklāt šogad ”Aldaris” parūpējies par tiešām bagātīgu Muzeju nakts programmu, kas ir arī bērniem draudzīga, līdz ar ko paredzēta visām paaudzēm. Būs dažādas alus degustācijas, ekskursijas, iespaidīgi koncerti ar ”Labvēlīgo tipu” un ”Double Faced Eels”, kā arī konkursi un balvas.

Lasi vēl