Komentāri

No 13. maija līdz 15. maijam notiks 26. Lattelecom Rīgas maratons, piedāvājot virkni pasākumu, sākot ar vismazākajiem skrējējiem līdz pat pieredzējušiem maratonistiem un ārvalstu viesiem.

Aizvadītajā ziemā sniegs nozuda samērā ātri, kas jau februārī ļāva uzsākt pirmos koptreniņus Mežaparkā. Ar katru nedēļu dalībnieku skaitam kļūstot kuplākam.

Šeit ir līdzīgi kā sakāmvārdā “dari ragavas vasarā, ratus ziemā”. Proti – skrējienam sporta krekliņā sāc gatavoties, kad termometra stabiņš vēl ir zem nulles.

“Patiesībā, -10 ir tā temperatūra, līdz kurai komfortabli un droši skriet, pēc tam jau ļoti jāuzmanās ar atdzišanu, ar auksta gaisa saelpošanos,” LNT Ziņu Top10 atzīst gaidāmā maratona dalībnieks Dainis.

Savukārt, citiem skriešana var būt kā meditācija. Tādēļ treniņi tiek veikti vienatnē. Ļubai Tihomirovai šis gads būs īpašs – viņa beidzot ir nobriedusi savam pirmajam pilnas distances maratonam.

“Šobrīd man kontā ir 11 pusmaratoni, tie ir tie, kas ir oficiāli sacensībās. Protams, neskaitot arī tos, kas ir treniņu procesā noskrieti arī,” LNT Ziņu Top10 stāsta Ļuba, kura nav profesionāla sportiste. Skriešana viņai ir veids, kā uzturēt labu fizisko formu, “izvēdināt” domas.

Tikmēr profesionāļiem starts Latvijas galvaspilsētā varētu būt kā treniņš un spēju pārbaude pirms olimpiskajām spēlēm Rio.

Skriet Rīgā viņiem nozīmē savā maratonu kartē ievilkt treknu atzīmi Baltijas, kā arī visas Ziemeļeiropas mērogā, jo šis ir vienīgais visā reģionā, kam Starptautiskā Vieglatlētikas federācija piešķīrusi kvalifikācijas zīmi.

“Mēs noteikti gribējām kaut kādu atšķirības zīmi no maratoniem, kas notiek visur citur Eiropā un tad šī te Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas atšķirības zīme ir tas kā to var nodrošināt, kā atšķirties no pārējiem,” teic Lattelecom Rīgas maratona rīkotājs Aigars Nords.

Profesionāļiem, kā arī visiem pārējiem tas ir apliecinājums kvalitātes standartam. Kā pasākums organizēts, kāds bijis piedāvātais serviss, sasniegtie sportiskie rezultāti. Pasaulē šāds statuss piešķirts vien pussimtam organizēto maratonu. Lattelecom Rīgas maratons ir viens no tiem.

Un šeit liela nozīme ir tieši elites skrējēju kvalifikācijas līmenim.

“Ko tad tas nozīmē? Mums jānodrošina vismaz piecu dažādu nacionalitāšu skrējēji – un nedrīkst būt no vienas valsts, tikai Kenija… viņiem Rīgā vajag noskriet noteiktā ātrumā. Attiecīgi mēs varam un mums ir jāaicina atlētus, kas skrien pietiekami ātri un tie nosacījumi pat ir augstāki nekā Olimpiskie normatīvi dotajā brīdī,” stāsta Nords.

Tepat Latvijā šādiem kritērijiem atbilst divi atlēti – Jeļena Prokopčuka un Valērijs Žolnerovičs. Pārējie ir jāaicina no ārvalstīm un par tiem notiek cīņa. Pat profesionāļiem distanču skaits, kuras var pieveikt gada laikā ir ierobežots. Tādēļ tā saucamo “ātro dalībnieku” aizrunāšana notiek jau gadu iepriekš.

“Būt par lielāko Latvijā vairs nav izaicinājums. Izaicinājums ir būt par lielākajiem reģionā un nozīmīgi spēlētāju reģionā,” uzskata Nords.

Ik gadu kopējais pasākuma dalībnieku skaits pieaug, pērn sasniedzot 26 tūkstošus. Paredzams, ka rekords kritīs arī šogad. Paralēli maratons rada arī tādu kā sniega bumbas efektu. Jo atpazīstamāks tas kļūst, jo vairāk ir tādu cilvēku, kas par saviem līdzekļiem ir gatavi šurp doties.

Latvijas institūta vadītāja Aiva Rozenberga to sauc par veidu kā nākotnē palielināt ienākošā tūrisma apjomus. Panākt to, lai Rīga būtu vārds, kurā notiekošais maratons vismaz reizi mūžā ir jānoskrien.

“Tas, ko arī es redzu savā darbā. Ka tūristi sadalās tādās kā nišās noslāņojas. Ir kas brauc, tāpēc ka viņi zin operu, basketbolu, un kas grib pavadīt laiku pilīs un muižās. Tā, kā runāju par darbu dažādās auditorijās,” teic Rozenberga un piebilst, ka, piemēram, japāņi ļoti interesējas par maratonu Rīgā. “Viņi brauc, jo viņiem vienkārši šķiet, ka Rīga ir ļoti laba pilsēta pa kuru skriet,” atklāj Rozenberga.

“Skaidrs, ka visi zina kas ir Londona, Roma un Parīze. Bet līdz ko izejam ārā no īpaši populāro galamērķu loka, tad gribētos teikt – viņiem rodas apziņa – Baltijā ir tāds maratons uz kuru ir vērts braukt,” norāda Nords.

Un viens no apliecinājumiem varētu būt, ka šeit skriet tiecas jau no skolas sola. Organizētāji 30 mācību iestādēm devuši iespēju startēt izveidojot savu komandu. Kopā sanāk ap 2500 skolēnu un pedagogu. Rīgas Rīnužu vidusskola pieteicās viena no pirmajām.

Laika gatavoties vairs nav daudz – tikai viena nedēļa.  Lattelecom Rīgas maratons jau nākamsvētdien.

Video:

Foto: ieskats 2015. gada Lattelecom Rīgas maratonā

Lasi vēl