VIDEO: Izdota Alvja Hermaņa dienasgrāmata un izrāžu albums

0 Komentāru
VIDEO: Izdota Alvja Hermaņa dienasgrāmata un izrāžu albums
LETA

Režisors Alvis Hermanis Jaunajā Rīgas teātrī šoruden sāk kārtējo sezonu. Bet to, kas noticis gan teātra, gan viņa paša dzīvē kopš pagājušās vasaras, Hermanis dokumentējis dienasgrāmatā. Šodien šīs pārdomas nākušas klajā grāmatā – reizē ar fotogrāfiju albumu no Hermaņa iestudētajām izrādēm.

Veselu gadu, no vasaras līdz vasarai režisors Alvis Hermanis ir rakstījis dienasgrāmatu. Par darbu teātrī, tā aizkulisēm, arī par ģimeni. Kāpēc – pats režisors skaidro, ka nolēmis pats uzrakstīt grāmatu par sevi, lai to neizdarītu kāds cits.

Tie teātra aprakstītāji viņi jau īstenībā teātra virtuvi nezin. Viņi jau arī tur netiek laisti iekšā. Viņi jau to procesu nezin, viņi jau redz tikai to, kas uz skatuves notiek,” norāda Hermanis.

Viņš atzīst: aizvadītais gads izdevies ražīgs. Bijusi sadarbība ar tādām slavenībām, kā Mihails Barišņikovs, Plasido Domingo un Anna Ņetrebko. Par to vēsta arī dienasgrāmata, kuru Hermanis rakstījis pārsvarā bezmiega naktīs. Bijusi arī zināma pašcenzūra.

Video

“Nu, tad kad man būs 80 gadi kā Knutam Skujeniekam, tad es varbūt varēšu brīvi izteikties par visu un visiem ko es domāju. Bet vēl laiks nav pienācis. tagad pagaidām tomēr jārēķinās,” teic Hermanis.

Savukārt vairāk nekā 600 lappušu biezajā albumā apkopotas fotogrāfijas no 43 Alvja Hermaņa izrādēm. No vairāk nekā 1000 attēliem atlasīti vizuāli visinteresantākie, tai skaitā arī no mēģinājumiem un grimētavām. Daudzi arī no Hermaņa izrādēm ārzemēs, kuras Latvijas skatītāji nemaz nav redzējuši.

Albuma sastādītāja Laima Slava atzīst: “Svarīgi bija rast atlasi, kas dod precīzu, vismaz emocionāli tādu piesātinātu priekšstatu un plus lai sajustu, ka tas teātris vienmēr ir kaut kas dzīvs un elpojošs”.

Izrādes, kas iekļautas albumā, komentē gan teātra kritiķi, gan pats Hermanis. Viena no režisora atziņām – Teātrī ļoti svarīga ir drosme darīt to, ko citi agrāk pirms tevis nav darījuši, un ignorēt tos, kuriem nepatīk drosmīgi mākslinieki. Jo šī drosme ir ne vairāk, ne mazāk kā mākslinieka tiesības uz brīvību.

0 Komentāru