VIDEO: atklāts, ka Igaunijas teritorija patiesībā ir lielāka. Vai uz Latvijas rēķina?

Pievienot komentāru
VIDEO: atklāts, ka Igaunijas teritorija patiesībā ir lielāka. Vai uz Latvijas rēķina?
Foto: F64

Cik liela ir Latvija? Šobrīd tiek veikta valsts teritorijas pārmērīšana ar aerolāzerskenēšanas metodi. Interesanti, ka Igaunijas teritorija pēc pārmērīšanas izrādījusies par 112 kvadrātkilometriem lielāka. Vai arī Latvija varētu izrādīties lielāka?

Aerolāzerskenēšanas process ir šāds: no lidmašīnas tiek raidīts staru kūlis ar daudz punktiem, un šo punktu mākonī attēlojas gan koki, gan ēkas. Pirms gada arī pie mums sākts projekts, kas paredz ar aerolāzerskenēšanu precīzi parādīt, kāda tad izskatās Latvija. Patlaban noskenēta ir valsts centrālā daļa un pērn iegūtos datus jau izmanto, piemēram, meteoroloģijas centrs plūdu modeļa izgatavošanai, stāsta Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras direktora vietnieks Valdis Bērziņš.

Skenēšanu veic konkursa kārtībā izraudzīti uzņēmumi, piemēram, kādu laiku to darījis kāds poļu uzņēmums, bet stafeti drīzumā pārņems franči. Iegūtos datus apstrādā šeit – Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūrā. Lai arī Latvija precīzus datus par visu teritoriju iegūs tikai 2019. gadā, mūsu dati atšķirībā no igauņiem būšot ar augstāku izšķirtspēju.

Latvija no putna lidojuma:

Vai pēc četriem gadiem uzzināsim, ka šobrīd 64 589 kvadrātkilometrus plašā Latvijas teritorija kļuvusi lielāka vai mazāka, varēs pateikt pētnieki. Aģentūras pārstāvis šādu iespēju neizslēdz. To, ka Latvijas teritorija nav patstāvīgs lielums, apliecina par skenēšanu nedaudz vienkāršākā metode –  aerofotogrāfēšana.

Salīdzinot dažādos gados iegūtās aerofotogrāfijas un aerofotokartes, var redzēt dinamiku, protams, kā mainās krasta līnija, apaugums, kaut kur pazūd meži, kāda ūdens tece ir mainījusi konfigurāciju.

Jūras piekrastē notiek dabīgie erozijas procesi, vietām krasti tiek noskaloti, vietām – nāk klāt. Taču tas nav vienīgais faktors, kas var mainīt Latvijas teritoriju. Pagaidām grūti pateikt, kā Latvijas platību ietekmēs valsts robežas demarkācija ar Krieviju, jo iepriekš vilktā robežlīnija tika noteikta pēc vecām topogrāfiskām kartēm.

Skaties video: