Komentāri

Latvijas Neatkarības pasludināšanas stūrakmeni palīdzēja ielikt tobrīd pierimušais Pirmais pasaules karš. Un ne tikai Latvijā. Vēsturiskie apstākļi, kuru rezultātā uzjundīja tautu pašnoteikšanās tiesības, Eiropā deva iespēju rasties ne vienai valstij vien.

2018. gadā, kopā ar mums gadsimta jubileju svinēs arī mūsu tuvākie kaimiņi – Lietuva un Igaunija, kā arī Gruzija, Čehija, Armēnija, Azerbaidžāna.

Taču vēl pirms tam, gadu iepriekš, simtgade sasniegs Somiju. Valsts, kura atšķirībā no iepriekš pieminētajām šo laiku pavadījusi bez pārrāvumiem tās valstiskajā pastāvēšanā.

Tā kā pati neatkarības diena somiem ir decembrī, kad ir ļoti auksts, aktivitātes notiks visa gada garumā, īpaši vasarā. Dažas no iecerēm būs līdzīgas, kā Rīgā 800. gadu svinību laikā, ar milzīgiem āra piknikiem, naktīs apkārtni izgaismos ugunskuri, parkus pieskandinās kori.

Kopumā, gada laikā, Somijā iecerēts īstenot ap 10 000 mazāku vai lielāku projektu. Aptuveni piektā daļa no tiem ir pašu iedzīvotāju rosināti. Rīcības komiteja iedzīvotāju priekšlikumus izskatīja, un, ja tie atbilda kritērijiem, bija aizraujoši un atzīti par īstenojamiem, tika iekļauti simtgades programmā.

Video

Foto

Savukārt Somijas simtgadei beidzoties, stafetes kociņš nonāk Baltijā. Ņemot vērā, ka viens gads ir rezervē, projektiem nav iezīmējušās tik konkrētas aprises kā somiem. Taču dažas ir.

Igaunijā vietējie arhitekti aicinājuši sakārtot vairākas sabiedriski nozīmīgas ēkas, teātri apsver domu iestudēt izrādes, kas atspoguļotu kādu no valstij nozīmīgiem vēsturiskiem posmiem, savukārt, iedzīvotāji Igaunijas zemē jau stāda ozolus.

Salīdzinoši nesen atzīmējusi tūkstošgadi, kopš Lietuvas vārds minēts hronikās, neatkarīgas valsts simtgadei gatavojas arī mūsu dienvidu kaimiņvalsts. Viens no galvenajiem projektiem saistās ar Jona Basanavičus vārdu.  Lietuvas nacionālās atmodas dalībniekam un publicistam plānots atklāt pieminekli. Kā LNT Ziņu Top 10 atzīst viens no aktivitāšu līdzautoriem, simtgadē neatkarības tēviem ierādīta īpaša vieta – publicējot viņu biogrāfijas, sasaistot ar neatkarīgas Lietuvas veidošanos.

Otrs uzsvars likts uz tiešā vārda nozīmē, paliekošām vērtībām.

Atšķirībā no Somijas, ne Lietuvā, ne Igaunijā, ne pie mums Latvijā iedzīvotāju ideju aptauja nav veikta. Ir vairākas individuālas apņemšanās, piemēram, par garderobes papildināšanu ar tautastērpu.

LNT Ziņu Top 10 vaicāja, kādam īsti simtgades svinībām jābūt?

Simtgades biroja vadītāja LNT Ziņu Top 10 apgalvo, ka redzot, ko un kā plāno kaimiņos, Latvijā jubilejas gads piedāvājuma ziņā neatpaliks.

Ar lielākiem vai mazākiem pasākumiem Baltijas valstu simtgadi plānots atzīmēt teju visos pasaules kontinentos. Tie būs kopīgi koncerti, izstādes, pārrobežu projekti.

Savukārt tepat Latvijā jau aizsākusies simtgadei veltīto filmu veidošana, lai jubilejas gadā uz ekrāna būtu skatāmi uzreiz vairāki pašmāju darbi.

Tāpat vēsturnieka Valtera Šcerbinska vadībā top jauna Nacionālā enciklopēdija, kurai arī pirmais starpfinišs noteikts 2018. gadā.

Kā īpaši izceļamu programmas veidotāji izceļ projektu Kultūras skolas soma, kas skolu programmās paredzēs kultūras pasākumu apmeklējumu.

Šim projektam, kā arī visiem citiem nepieciešama nauda. Šobrīd aprēķini apstājušies pie 21 miljona eiro, kas, sākot ar nākamo, sadalīts trim gadiem.

Lai sāktu gatavošanos, nākamajam gadam pieprasīti pieci miljoni eiro.

Raugoties skaitļos, no trim Baltijas valstīm, Latvijā simtgadei paredzēts atvēlēt vismazākos līdzekļus. Īpaši izceļas Lietuva, ar teju 10 reizes lielākām izmaksām. Taču, jāņem vērā, ka tur simtgades budžets sapludināts kopā ar finansējumu dažādām būvēm un infrastruktūras objektiem.

Vai nauda iet roku rokā ar ieguvumiem, sajūtām un mantojumu nākamajām paaudzēm, varēsim novērtēt jau pēc diviem gadiem.

Lasi vēl