VIDEO: aicina apkarot bišu slimību – Amerikas peru puvi

Pievienot komentāru
VIDEO: aicina apkarot bišu slimību – Amerikas peru puvi
LETA

Biškopjus aicina aktīvāk iesaistīties Amerikas peru puves apkarošanā. Lai arī nav precīzu datu, cik bišu saimniecības Latvijā šī slimība skar, zināms, ka tā laiku pa laikam dravās mēdz parādīties. Cilvēka veselību un medus produkciju šī slimība neietekmē, tomēr tās rezultātā var izmirt veselas bišu saimes.

Biškopis Nauris Bērziņš apskata savu bišu saimi. Lai arī viņš ar Amerikas peru puvi nav saskāries, šādas apskates, lai konstatētu slimības, būtu jāveic regulāri ik pēc pāris nedēļām. Ja ir lielas saimes, to izdarīt ir grūtāk un slimību var nepamanīt.

Amerikas peru puve Latvijā pazīstama jau no padomju laikiem. Toreiz slimību centās apkarot ar antibiotikām, kas rezultātu nedeva, turklāt sabojāja medu. Šobrīd tas ir aizliegts. Atsevišķus saimniekus tas gan neattur, un lietā tiekot likti šie vecie paņēmieni. Taču tā vietā vajadzētu vairāk nodarboties ar saimju kopšanu.

Tāpat, lai izvairītos no šīs un arī citām slimībām, vismaz reizi divos gados jāveic stropu dezinfekcija.

Video

Šobrīd Zemgalē galvenais produktīvais medus ienesums jau ir beidzies, tādēļ ir svarīgi bišu saimes nogādāt jaunās ganībās, kur tās varētu ievākt pietiekami daudz nektāru, citādi var sākties bišu saimju laupīšanās.

Peru puvi ierosina baktērija. Tā gan vairāk raksturīga siltākam klimatam, taču arī Latvijā izplatās gada karstākajos mēnešos jūlijā un augustā.

Slimības baktērijas sporas ir ļoti izturīgas un pārcieš pat 100 grādu temperatūru, tādēļ vienīgais slimības apkarošanas ceļš ir saimes iznīcināšana, to sadedzinot. Tāpēc arī dravnieki par šo slimību neziņo – saimes un inventāra iznīcināšana ir dārga, turklāt baumas par konstatēto slimību bojā dravnieka reputāciju. Tomēr pareizi būtu aizdomu gadījumā izsaukt Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistu, kas paņemtu paraugus laboratoriskiem izmeklējumiem.

Ar šo aktu Lauku atbalsta dienestā var saņemt kompensāciju 89 eiro apmērā vai arī 50% apmērā no bišu saimes pirkuma dokumentos minētās vērtības.