VIDEO: Ādažos norit Saber Strike 2016

0 Komentāru
VIDEO: Ādažos norit Saber Strike 2016
LNT

Ādažu poligonā un apkārtējās teritorijās notiek vienas no gada vērienīgākajām militārajām mācībām Saber Strike.

Tajās pulcējušies nepilni divi tūkstoši karavīru no ASV, Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Norvēģijas, kā arī Polijas.

Mācības Saber Strike jeb Zobena cirtiens ir lielākās kopš Latvijas iestāšanās NATO, tādēļ arī nozīmīgs pārbaudījums Latvijas infrastruktūrai, kā uzņemt lielu skaitu militārās tehnikas.

Vienlaikus tas ir pārbaudījums arī dažādu valstu spējām ātri un koordinēti vienoties kopīgam uzdevumam – atvairīt uzbrukumu kādai no alianses partneriem.

Saber Strike notiek jau sesto gadu. Tās sākās kā nelielas taktiskas mācības kopā ar ASV un citu partnervalstu iesaistīšanos, pamazām pāraugot līdz komandvadības vingrinājumiem.

Šodien klātesot diplomātiskajam korpusam, medijiem un bruņoto spēku pārstāvjiem tika apgūtas iemaņas saņemt atbalstu no gaisa, koordinējot triecienus pa poligonā izvietotiem mērķiem. Tas tika veikts, izmantojot helikopterus Apache, kā arī lidmašīnas A-10, kurām ir būtiska loma Baltijas gaisa telpas aizsardzībā. To piloti ir ar pieredzi reālos kaujas apstākļos, jo vēl nesen piedalījās operācijās Sīrijā.

Mainoties situācijai Eiropas austrumos, daudzas valstīs īpaši Skandināvijā, sākušas apzināt savu bruņoto spēku kapacitāti. Un mācības ir iespēja izcelt kā stiprās, tā arī vājās puses.

No 200 000 līdz 10 000 savulaik tika samazināta Norvēģijas armija. Simboliski tas atspoguļojās kaujas uzdevumā, kur norvēģiem bija jāaizstāvas pret uzbrukumu ar būtisku tehnisku pārspēku.

Par spīti kaujas sparam, norvēģiem tomēr nācās atzīt savu uzbrucēju pārākumu. Zīmīgi, ka uzbrukuma un aizsardzības taktikas pirms tam saskaņotas netika, līdz ar to tas notika kā īstā kaujā. Vēl realitāti pastiprina ekipējumā iebūvētie sensori.

Mācību laikā bieži izmantotās signālraķetes ik pa brīdim poligonā izraisīja pa kādam kūlas ugunsgrēkam. Tie pēc katras operācijas beigām karavīriem operatīvi jānodzēš.

Video

0 Komentāru