VID šogad neplāno pārbaudīt ogotājus un sēņotājus

1 komentārs
VID šogad neplāno pārbaudīt ogotājus un sēņotājus
FOTO: LETA

Līdz ar ogu un sēņu sezonu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā iepriekšējos gadus nonāca arī dabas velšu vācēji, tirgotāji un uzpircēji.

Šogad dienests atzīst, ka īpašas pārbaudes nerīkos, jo iepriekšējo gadu pieredze apliecinājusi, ka nodokļu nenomaksas risks šajā jomā ir mazs.

Dabas velšu vācēja Karīna sezonu atklāja jau maijā, pārdodot maijpuķītes. Tagad pienācis zemeņu, melleņu un gaileņu laiks. Dabas veltes sieviete kopā ar vīru lasa katru gadu līdz vēlam rudenim. Bet nekāds labais bizness tas neesot.

Meža velšu sezona ir tikko sākusies. Ļoti daudzi cilvēki piepelnās ar to, ka visu vasaru lasa ogas, sēnes un vīngliemežus.

Ja fiziskas personas peļņa no savvaļas velšu pārdošanas nepārsniedz 3 000 eiro gadā, iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā, kā arī nav nepieciešams kases aparāts. Paši sēņotāji un ogotāji šādu summu parasti nepārsniedz, liecina Valsts ieņēmumu dienesta dati.

Atšķirībā no uzpircējiem, kas dabas veltes realizē lielā apjomā. Tiem gan ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējiem, kā arī jāizsniedz piegādātājiem kvītis par pieņemto preču apjomu un par to samaksāto naudu. Tomēr VID izpratnē, dabas velšu uzpircējiem ir zems nodokļu ne-nomaksas risks, tāpēc īpaši tos nepārbauda.

Sūdzības par uzpircējiem VID neesot saņēmis. Pagājušajā gadā 27 nodokļu maksātāji bija norādījuši ”Meža produktu vākšanu” kā pamat darbību, bet 228 – kā papildu darbības veidu. Savukārt šogad kā pamatdarbību to ir reģistrējušas vien 2 juridiskas personas, bet kā papildu darbību – viena.

Bet, kā norāda VID pārstāve, sezona ir tikai sākusies, un ar laiku nodokļu maksātāju noteikti būšot vairāk.

Video