VID sāks pārmaksāto nodokļu izmaksu; pagaidām sarēķināti 26 miljoni eiro

10 komentāri
VID sāks pārmaksāto nodokļu izmaksu; pagaidām sarēķināti 26 miljoni eiro
PAULA ČURKSTE, LETA

Daļā no līdz šim saņemtajām vairāk nekā 230 000 iedzīvotāju gada ienākumu deklarācijām Valsts ieņēmumu dienests (VID) konstatējis nodokļu pārmaksu, un pirmie pārskaitījumi uz nodokļu maksātāju norādītajiem kontiem sāksies otrdien, 5. martā, tā šodien informēja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Kopumā nodokļu pārmaksas pagaidām sarēķinātas 26 miljoni eiro apmērā.

Jaunzeme vienlaikus atklāja, ka vairākiem tūkstošiem iedzīvotāju izveidojies parāds par kopumā 700 000 eiro.

Lai arī daudzi ir neizpratnē un sašutuši par izveidojušos parādu, VID ģenerāldirektore norādīja, ka tas agri vai vēlu būs jāmaksā. Pēc viņas secinātā, tik daudziem izveidojies parāds, jo daļa nebija pievērsusi iepriekš brīdinošai informācijai par iespējamu parādu veidošanos un nodokļu reformu nebija attiecinājuši uz sevi.

Tomēr detalizētu informāciju par deklarācijām, tostarp par to, kāpēc veidojušies parādi, VID apkopos pēc deklarāciju iesniegšanas termiņa beigām.

VID pieļauj, ka tiks iesniegtas 800 000 deklarācijas.

Cilvēki klātienē iesniedz gada ienākumu deklarācijas

Iepriekš vēstīts, ka pirmajās trijās dienās iedzīvotāji VID iesnieguši vairāk nekā 230 000 gada ienākumu deklarāciju.

Savukārt piektdien, 1. martā, VID sāka pieņemt gada ienākumu deklarācijas par 2018. gadu. EDS lietotāju aktivitāte sākās jau no pusnakts, proti, pirmajās 15 minūtēs pēc pusnakts EDS tika reģistrēti vairāk nekā 26 000 vienlaicīgu pieslēgumu, taču lielākā aktivitāte bija vērojama dienas pirmajā pusē, kad 38 000 lietotāju vienlaicīgi centās iesniegt deklarācijas EDS.

Salīdzinot ar 2018. gadu, tas ir aptuveni četras reizes lielāks vienlaicīgi pieslēgušos lietotāju skaits.

Cilvēku ieraksti vietnē ”Twitter” liecināja, ka vairumam VID EDS noslodzes dēļ neizdodas iesniegt deklarāciju. Savukārt vēl citi pauž sašutumu par izveidojušos nodokļu parādu.

Drīz vien VID atzina, ka tiek strādāts pie tā, lai atjaunotu EDS pilnvērtīgu darbību.

Lai neradītu sistēmas traucējumus, VID ierobežoja gada ienākumu deklarācijas iesniedzēju skaitu.

VID, komentējot likstas ar EDS darbību, uzsvēra, ka vienas dienas dēļ dienests nevarot veikt nesamērīgas investīcijas.

Apkopojot pirmajā dienā pieejamo informāciju, VID atzina, ka katrs otrais pa telefonu konsultētais iedzīvotājs jautājis par nodokļu parādu.

VID atgādina, ka 1. marts ir tikai deklarācijas iesniegšanas datuma sākums un pat tie iedzīvotāji, kuriem deklarācija par 2018. gadu jāiesniedz obligāti, to var izdarīt līdz pat 2019. gada 1. jūnijam ieskaitot. Savukārt tie iedzīvotāji, kuri vēlas tikai atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par ārstniecību, izglītību u.c. attaisnotajiem izdevumiem, deklarāciju par 2018. gadu var iesniegt visa 2019. gada laikā, kā arī vēl divus ar pusi gadus pēc tam, proti, līdz pat 2022. gada 16. jūnijam.

Plašāka informācija un pamācības, kā iesniegt gada ienākumu deklarāciju, pieejamas VID tīmekļvietnē www.vid.gov.lv sadaļā ”Gada ienākumu deklarācija 2018”. Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID tīmekļvietnes sadaļā “Kontakti”.

Video: ikgadējā deklarāciju “buma” pirmā diena

10 komentāri