VID pieprasījis detalizētu informāciju par “Panamas dokumentiem”

Pievienot komentāru
VID pieprasījis detalizētu informāciju par “Panamas dokumentiem”
FOTO: F64

Saistībā ar “Panamas nopludināto” dokumentu skandālu, kurā atrodami arī Latvijas politiķu un uzņēmēju vārdi, Valsts ieņēmumu dienests (VID) dažādām pētnieciskās žurnālistikas organizācijām pieprasījis plašāku informāciju, informē VID.

VID sazinājies ar Latvijas pārstāvi Eiropolā, uzdodot sākt sadarbību ar citu valstu dienestiem.

Tāpat dienests sagatavojis aicinājumu Latvijas žurnālistiem nodot viņu rīcībā esošo informāciju par Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu saistību ar nopludinātajiem dokumentiem.

Jau vēstījām, ka atklātībā nākuši arī Latvijas iedzīvotāju vārdi, kas lasāmi tā dēvētajos ”Panamas dokumentos”.
Viņu vidū ir tenisista Ernesta Gulbja, uzņēmēju Iļjas Gerčikova un Gunāra Ķirsona, kā arī airBaltic investora Dītera Montāga-Girmesa vārds, liecina Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica apkopotie dati, kas publicēti žurnālā Ir.

Kopumā par Latviju datubāzē ir 15 tūkstoši 951 ieraksts, no kuriem liela daļa saistīti ar to, ka klientiem bijuši konti nerezidentus apkalpojošās Latvijas bankās.

Ieraksti saistīti arī ar ārzonu uzņēmumiem, piemēram, Panamā tādi piederējuši uzņēmējam Aināram Gulbim.

Vienā no tiem par direktoru bija iecelts viņa dēls – slavenais tenisists Ernests. Dokumentos atrodams arī Ventspils mēra Aivara Lemberga un viņa meitas vārds, tomēr šīs ārzonas jau ir publiski zināmas no tiesu materiāliem.

Britu Virdžīnu salās ar Nordea starpniecību firmu iegādājies arī kādreizējā Parex bankas īpašnieka Valērija Kargina dēls Maksims.

Ārzonu pakalpojumus aktīvi izmantojis arī jaunais airBaltic investors Ralfs Dīters Montāgs-Girmess.

Viņš darbojies Krievijas tirgū, nekustamo īpašumu jomā.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica vēsta, ka pirms aptuveni gada vācu laikraksta ”Süddeutsche Zeitung” rīcībā nezināms avots nodeva Panamas juristu firmas Mossack Fonseca (MF) saraksti un dokumentus, kas tapuši pēdējos 40 gados. MF specializējās ārzonu uzņēmumu pārdošanā un pārvaldīšanā. Informācijas apjoms bija milzīgs — 11,5 miljoni dokumentu, tāpēc vācu žurnālisti nolēma dalīties ar ICIJ. Gada garumā nepilni 400 žurnālistu no gandrīz 80 valstīm slepenībā pētīja dokumentus, apmainījās ar atrasto informāciju un kontaktiem.

Kopš svētdienas vakara, kad žurnālisti sāka publicēt izpētīto, skandālā ir izpeldējušas gan Krievijas prezidenta uzticības personas, gan Ukrainas prezidents, gan Azerbaidžānas pirmā ģimene, FIFA amatpersonas, Islandes un Spānijas premjeri un Saūda Arābijas karalis.

Par Latviju datubāzē ir 15 951 ieraksts. Liela daļa tāpēc, ka MF klientiem bijuši konti nerezidentus apkalpojošās Latvijas bankās, bet ne tikai — arī skandināvu Nordea aktīvi tirgojusi ārzonu kompānijas. Daļa no patiesajiem labuma guvējiem un akcionāriem, kas norādīti kā saistīti ar Latviju, ir Krievijas un bijušo NVS valstu pilsoņi. Daļa ir plašāk nepazīstami cilvēki, kuru vārdu publiskošanai nav pamata, jo ārzonu izmantošana pati par sevi nav noziegums.

No kādreiz par oligarhiem dēvētās trijotnes MF failos atrodams vienīgi Ventspils mērs Aivars Lembergs (un viņa meita), taču minētās ārzonas jau ir publiski zināmas no tiesu materiāliem. Pamatā ārzonas izmantojuši vairāk vai mazāk pazīstami uzņēmēji.

Detalizēta informācija par iepriekš minēto personu saistību ar Panamas ofšoru skandālu meklē šeit.

Lasi vēl