VID grib vairāk iekasēt algas nodokļos – publiskos aizdomīgu uzņēmēju sarakstu

6 komentāri

No nākamā gada Valsts ieņēmumu dienests sāks publiskos to uzņēmumu nosaukumus, kuru darbinieku vidējais atalgojums nav lielāks par minimālo algu. Daļa uzņēmumu nosoda šādus plānus, jo tajos saskata apzinātu uzņēmumu nepamatotu kaunināšanu.

No nākamā gada katru mēnesi 25, datumā Valsts ieņēmumu dienests, saskaņā ar šovasar Saeimā nolemto, publicēs sarakstu ar to uzņēmumu vārdiem, kuros saskaitot visu darbinieku ienākumus un to izdalot ar darbinieku skaitu, vidējā alga sakritīs ar valstī noteikto minimālo, kas būs 430 eiro uz papīra, vai zem tās.

Ilze Jankova
VID Nodokļu pārvaldes direktora p.i.

Netiks publicēts par konkrētajiem darba ņēmējiem, kuriem tiek izmaksāta šī minimālā alga vai zem minimālās algas apmēra.

Informācija tiks gatavota automātiski, pamatojoties uz darba devēja iesniegtajā ziņojumā norādītajiem darba ņēmējiem un viņiem aprēķināto algu. Par to, kas kvalificēsies sarakstam, metodoloģija vēl tiek izstrādāta, tomēr tagad skaidrs, ka tajā iekļūs uzņēmumi, kuros teju visas algas ir zemas, turklāt netiks atsevišķi analizēts, ka alga ir maza, jo darbinieks strādājis dažas stundas dienā. dienestam klusas cerības, ka, lai izkļūtu no saraksta, uzņēmumi sāks nodokļus maksāt no lielākām algām.

Ilze Jankova
VID Nodokļu pārvaldes direktora p.i.

Vairāk tas mērķis atspoguļot tos darba devējus, kuriem ir šie ir, pēc mūsu tās informācijas, izskatās, ka ir šie aplokšņu algu riski. Protams, ka sarakstā var iekrist kāds, kas var būt godprātīgi maksā.

Tieši tāpēc sašutumu par jauno normu pauž Latvijas tirgotāju asociācija – ja nav konstatētas aplokšņu algas, tad uzņēmumu publiskošana viņuprāt neesot ētiska rīcība.

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents

Ļoti daudzi darbi, kur šī te alga ir reāla tāda, kāda tā ir īstenībā, un publiskot to, ka cilvēki uztur uzņēmumus, kur maksā minimālās algas, bet nodarbina normālus cilvēkus, ir nekorekti. Tas būtu tāpat, ka VID sāktu publicēt cilvēkus, kam ir mazi ieņēmumi, un nopublicēt – re kur ir nabagi.

Danusēvičs uzskata, ka informācijas publiskošana neko labu nedos, arī algas, maz, ticams, tiks celtas, jo to var izdarīt, ceļoties vispārējai labklājībai. Asociācijas vadītājs tāpēc neizslēdz, ka būs uzņēmēji, ka varētu apsvērt iespēju vērsties tiesā par publisku pazemošanu.

Henriks Danusēvičs
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents

Tas ir reāli pierādāms, ka tā ir morāla pazemošana, jo vai nu publicē visas algas valstī , vai nepublicē nekādas. Ja izlem, ka kāda grupa jāpazemo, domāju, juristiem būs darbs, piedzīt morālos kompensāciju.

Dagdā strādājošais uzņēmējs ar 30 gadu pieredzi šobrīd savā tirdzniecības uzņēmumā nodarbina 14 cilvēkus, kur vidējās algas ir 300 – 400 eiro mēnesī, un galvassāpes jau tagad sagādāšot minimālās alga celšana no nākamā gada.

Raimonds Nipers
SIA “Māsa N” vadītājs

Mēģināsim paaugstināt cenas vai samazināt darbiniekus – citu variants. Trešais slēgt ciet.

Viņam pagaidām bija grūti ko teikt par iespēju, ja viņa uzņēmuma vārds nākamgad varētu parādīties ieņēmumu dienestā publiskotajā sarakstā.Tikmēr ieņēmumu dienests norāda, ka, publiskojot uzņēmumu, tas vēlas brīdināt arī tos darbiniekus, kuriem liekas, ka par viņiem visu izmaksāto algu nomaksāti nodokļi.

Raimonds Nipers
SIA “Māsa N” vadītājs

Ļoti daudzi darba ņēmēji nemaz nezina, ka viņam tiek aprēķināta šī, jo viņš visu algu saņem uz rokas, viņš pat nezina, ka darba ņēmējs uzrāda un nomaksā nodokli no minimālās. Darba ņēmējs informācija ir pieejama, bet viņš iegūst tikai tad informāciju, kad jāvēršas VSAA saņemt pabalstu vai ejot pensijā.

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta publiskoto informāciju, Latvijā ienākumus līdz minimālās algas apmēriem saņēma trešā daļa vispārējā nodokļu režīmā strādājošo.

6 komentāri