VID: Čeku loterija budžetu palielinājusi par teju 400 tūkstošiem eiro, tādēļ ir attaisnojusi uz to liktās cerības

6 komentāri

Latvijā jau pusgadu notiek čeku loterija. Katru mēnesi izlozēs piedalās ap 75 tūkstošiem iedzīvotāju, katram iesniedzot vidēji 20 čekus.

Plaši daudzinātās čeku loterijas mērķis ir mudināt cilvēkus pieprasīt čeku par pirkumu. To, vismaz 5 eiro vērtu, iedzīvotāji aicināti reģistrēt īpašā vietnē. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) atzīst, ka pirmajā izlozē piedalījās vairāk nekā 100 tūkstoši iedzīvotāju, bet ar katru nākamo skaits mazinājies.

“Ļoti liela ažiotāža bija pirmajos mēnešos, jūlijā un augustā, tagad dalībnieku skaits ir stabilizējies un veido ap 75 tūkstošiem dalībnieku katru mēnesi. Šeit iesaistīšanās varētu būt lielāka, mēs gribētu redzēt aktīvāku un lielāku iesaisti šajā pasākumā,” saka VID Nodokļu administrēšanas risku vadības daļas vadītāja Natālija Fiļipoviča.

Čeku loterijā pusgada laikā iedzīvotājiem izmaksātais balvu fonds sasniedz 140 tūkstošus eiro. Kopumā izlozei reģistrēti vairāk nekā deviņi miljoni (9 274 824) čeku. Turklāt loterija pusgada laikā VID ieņēmumu budžetu palielinājusi par teju 400 tūkstošiem eiro. Valsts ieņēmumu dienestā neslēpj,  – loterija attaisnojusi uz to liktās cerības.

“Čeku loterija ir viens no instrumentiem, kas veicina labprātīgu nodokļu nomaksu, pirmkārt, mēs samaksājam naudu, saņemam par to čeku un esam droši, ka PVN nonāk ieņēmumos valsts budžetā,” norāda Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.

Vienlaikus izloze palīdzējusi atklāt virkni negodprātīgu uzņēmēju. Visvairāk neatbilstību VID konstatējis mazumtirdzniecībā un sabiedriskajā ēdināšanā. Pārkāpumi biežāk bijuši saistīti ar patieso ieņēmumu nedeklarēšanu, kases aparātu lietošanu. Bijuši pat gadījumi, kad čeki izsniegti pēc nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanas. Tāpat iezīmējusies joprojām pastāvošā aplokšņu algu problēma.

“Ir gadījumi, kad ir konstatēti aplokšņu algu riski, jo neiesniegtie čeki nav tikai neuzrādītie ieņēmumi, bet arī neuzrādītie darbinieki. Bija konstatēts, ka 2017. gadā, kuram apturēta saimnieciskā darbība, nāk vēl čeki. Ierodoties tai vietā, atklājās, ka uzņēmums pats vairs nedarbojas, bet tā uzņēmuma īpašnieks turpina lietot kases aparātu, neuzskatot par vajadzību reģistrēt savu saimniecisko darbību,” stāsta Natālija Fiļipoviča.

VID prognozē, ka gada laikā loterijas projekta pienesums budžetā papildu nodokļu veidā varētu sasniegt 3 miljonus eiro.

6 komentāri