VID aizturējis ekspolitiķi Inkēnu; aizdomas par shēmu, kurā nodarīti zaudējumi 40 miljonu eiro apmērā

51 komentārs

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) aizdomas, ka shēmā ar degvielu valstij nodarīti zaudējumi teju 40 miljonu eiro apmērā. TV3 Ziņām zināms, ka aizturēts arī kādreizējais politiķis Edvīns Inkēns.

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijā attiecīgais kriminālprocess sākts pagājušā gadā aizdomās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Lieta aptver periodu no 2014. līdz 2017. gadam. Valstij nodarītie zaudējumi ir iespaidīgi – teju 40 miljonu eiro, vēsta TV3 Ziņas.

Shēmas pamatā ir bunkurēšanai jeb kuģu apgādei paredzēta degviela. Tā ienāca Latvijā no Baltkrievijas un Krievijas, degvielas īpašnieks bija Kipras uzņēmums, kas vienojās ar kādu Latvijas kompāniju to nogādāt uz muitas noliktavu, lai tālāk tā nokļūtu uzņēmumā, kas šo degvielu glabātu.

“Pēc mūsu ieskatiem, noformēta virkne fiktīvu dokumentu. Kuģi netika bunkurēti. Visi kuģi, kopumā 50, attiecīgā laika periodā neatradās Rīgas jūras līcī, tie bija citās pasaules valstīs,” atklāj VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

VID ieskatā degviela, visticamāk, palika Eiropas Savienībā. Daļa aizvesta uz Lietuvu, daļa palika tepat, Latvijā. Šajā kriminālprocesā ceturtdien notika vairāk nekā 20 kratīšanu, aizturētas četras personas, no kurām apcietinājumā joprojām ir trīs. VID neslēpj, ka pēc valstij nodarīto zaudējuma apmēra šī ir patiesi vērienīga lieta.

“Vismaz manā praksē šāds gadījums vēl nav bijis. Ir izņemta tiešām iespaidīga pierādījumu bāze. Dokumenti vien ir izņemti vesels mikroautobuss. 50 kastes,” norāda Podiņš.

Pēc TV3 Ziņu rīcībā esošās informācijas, runa ir par uzņēmumu “VEXoil bunkering”. Aizturēta uzņēmuma bijusī vadība un īpašnieki, starp tiem arī ekspolitiķis Edvīns Inkēns, kurš patlaban jau ir uz brīvām kājām. Kratīšana notikusi arī pie viņa mājās.

Laika periodā, kuru aptver VID izmeklēšana, Edvīns Inkēns bija “VEXoil bunkering” līdzīpašnieks. Piektdien viņu sazvanīt TV3 Ziņām neizdevās.