Vēsturnieki atraduši Kārļa Ulmaņa dāvanu skapi, ko padomju laikā varas iestādes neatpazina un nepaspēja iznīcināt

17 komentāri

Svētdien, 21. jūlijā, aprit 79 gadi kopš Kārlis Ulmanis izdeva savu pēdējo rīkojumu, nododot varu pār Latviju PSRS marionešu valdības vadītāja Augusta Kirhenšteina rokās. Pats Ulmanis mira izsūtījumā, un daudzi ar viņu saistīti priekšmeti tika apzināti iznīcināti.

Tomēr nesen vēsturniekiem izdevies atrast Ulmaņa dāvanu skapi. Izrādās, tas klusām, neatpazīts, bija izturējis visus padomju gadus, līdz tagad atgriezts Ulmaņa rezidencē Dauderos.

1940. gada vasara Latvijai bija traģiska – jūnijā sarkanarmieši uzbruka Latvijas robežposteņiem, sarīkoja slaktiņu Masļenkos. 16. jūnijā PSRS valdība iesniedz Latvijai un Igaunijai ultimātus, pieprasot nekavējoties izveidot jaunas valdības un ielaist Latvijas teritorijā neierobežotu PSRS karaspēka vienību skaitu. 21. jūlijā Ulmanis varas grožus nodeva komunistu marionetei Kirhenšteinam, kurš pat savāca Ulmaņa masīvkoka galdu. Trīs zvaigznes izskrāpēja, bet Ulmaņa logo – vanags ar Nameja gredzenu, nez kāpēc palika neskarts.

22. jūlijā Ulmani aizved uz dzelzceļa staciju. Pretēji solījumiem, nevis nogādā uz Šveici, bet aizved uz Maskavu. Tādā kā mājas arestā dzīvo, Stavropolē, līdz 1940. gada jūnijam. Ulmanis mira ieslodzījumā, viņa kapa vieta nav zināma. Padomju varai bija svarīgi iznīcināt atmiņas par Ulmani.

Šovasar vēsturnieks Toms Ķikuts pamanījis, ka Ulmaņa dāvanu skapis visus okupācijas gadus neskarts stāvējis Rīgas pilī, kura PSRS laikā bija nodota muzeju un pionieru vajadzībām. Salīdzināta dokumentācija, un minējumi izrādījušies patiesi.

Tagad greznais skapis atvests atpakaļ uz Dauderiem, kur tas savulaik atradās. Tiesa gan, saturs ir cits – skapī ir kolekcionāra Gaida Graudiņa dāvātās vēsturiskās relikvijas.

Padomju neattapība un vēsturiskais analfabētisms ļāvis saglabāties vēl vairākiem vēsturiskiem priekšmetiem, piemēram, pudelē iebūvētais kuģa “Saratov” makets, ko savulaik uzdāvināja Ulmanim. Arī Ulmaņa iemīļotā cepure neskarta saglabājusies visus šos gadus.

Dauderos apskatāmi arī unikāli video, kur Ulmanis baro un kopj savu personisko alni. Viņam bija kārtīgs dārzs ar stirnām un citiem dzīvniekiem. Padomju vara dzīvniekus izlaida brīvā dabā, kaut kur pie Carnikavas, bet Dauderu rezidencē ierīkoja bērnudārzu un padomju aģitācijas punktu.