Vēsturiskā Rīgas cirka ēka: sākti iespaidīgā kupola atjaunošanas darbi

0 Komentāru

Zīmīgā un atbildīgā posmā ievirzījusies Rīgas cirka nama rekonstrukcija. Uzsākti darbi pie cirka ēkas iespaidīgā kupola atjaunošanas. No dzelzceļa sliedēm būvētais cirka kronis ir turējies vairāk nekā 130 gadu, tagad tas tiks nosiltināts un nostiprināts, lai turētos vēl vismaz tikpat ilgi.

Jau no blakus esošajām ielām redzams, ka Rīgas cirka kupolā darbojas celtnieki. Cirka ēkā dodamies no pagalma puses. Pa šo garo gaiteni uz arēnu reiz devās dzīvnieki un cirka mākslinieki. Zem kupola pašlaik ir liels būvlaukums, tur būvnieki nostiprina pamatus un sagatavo vietu atjaunotā kupola stiprinājumiem.

“Lielā mērā šī ēka ir būvēta kā cirka triks,” teic arhitekts Uldis Lukševics un uzsver, ka 1888. gadā būvētais cirka nams ir tapis steigā, daudz nedomājot par būvnormatīviem.

“Pamatu vietām nav, vietām nav sienas, vienkārši sabērti akmeņi. Visas tribīnes būvētas no otrreizējiem materiāliem. Mūra mājai ir projekts, tribīnēm nav. Tas nozīmē, ka jau 1888. gadā tika būvēta kā pagaidu būve, bet, kā zinām, tad nekas nav noturīgāks kā pagaidu būves,” teic arhitekts.

Senais uz dzelzceļa sliedēm esošais kupols ilgos gadus stāvējis būtībā bez siltinājuma slāņa. Tāpēc pēc atjaunošanas kupols būs par aptuveni 25 centimetriem augstāks. “Tas, ka tas pacelsies drusku uz augšu, tas tikai tāpēc, ka mēs atstājam vēsturiskās konstrukcijas tur, kur tās ir, un mums ir jāuzbūvē tā jaunā konstrukcija virs viņām ar visu siltinājumu, un pa to gabalu tas vizuāli pacelsies,” stāsta arhitekts.

“Domājam pēc atjaunošanas kādu ekspozīciju taisīt,” Rīgas cirka direktore Liene Pērkone rāda plakātus un transparentus, kas atrasti, demontējot vecās tribīnes. Atrastas arī programmiņas, biļetes, konfekšu papīriņi un arī liecība par vērienīgām izložu balvām, kas notikušas cirkā.

Cirka jaunā kupola balstu pamati, kas slēpjas aiz vēsturiskajām kolonnām. Cirkā kupols nav tikai skaistuma elements, norāda cirka pārstāve: “Kupols ir cirkam ar milzīgu nozīmi, ne tikai arhitektoniski, kā tas izskatās, bet arī tehniski, jo kupolu izmanto akrobāti, lai viņi varētu strādāt.”

Cirka kupols būs drošs, aprēķināts, ka tas varēs izturēt 70 tonnu svaru. Kupola pārbūve un siltināšana ir pārbūves projekta pirmā kārta, paredzams, ka mākslinieki savā namā varēs atgriezties jau nākamajā rudenī.

0 Komentāru