Vēsturiska diena – aprit 15 gadu kopš Latvijas iestāšanās NATO

8 komentāri
Vēsturiska diena – aprit 15 gadu kopš Latvijas iestāšanās NATO
EDIJS PĀLENS, LETA

Tieši šodien aprit 15 gadu kopš Latvijas iestāšanās NATO. Ceļu uz dalību pasaules vēsturē spēcīgākajā militārajā aliansē Latvija sāka uzreiz pēc neatkarības atjaunošanas, taču tās nozīmi pa īstam novērtējam pēdējos gados. Par godu jubilejai, šodien Rīgas pils Svētā Gara tornī pacelts NATO karogs.

Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti 2004. gada 29. martā. Šīs svarīgās 15. gadadienas pasākumi sākās rīta agrumā, kad pie Rīgas pils notika svinīgā goda sardzes maiņa.

Uzreiz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas valsts izvirzīja mērķi – nostiprināties eiroatlantiskajā vērtību un drošības telpā. Darbs pie tā vainagojies panākumiem. Kopš iestāšanās NATO Latvija kļuvusi drošāka nekā jebkad agrāk, šo pārliecību stiprina arī pēdējo gadu sabiedroto spēku klātbūtne Baltijas valstīs.

“Piecpadsmit gadu atpakaļ iestājāmies NATO un iedomājāmies, ka tagad viss būs labi un mums par drošību vairs nav īsti jādomā. Diemžēl karš Gruzijā, vēl jo vairāk karš Ukrainā un Krimas okupācija 2014. gadā, pierādīja, ka tas tā nav, tādēļ būtiskākais, ka mēs esam ne tikai NATO  dalībvalsts, bet ka mums ir NATO  klātbūtne šeit Latvijā,” Valsts prezidenta Nacionālās drošības padomnieks Jānis Kažociņš.

“Katrs Latvijas iedzīvotājs var iet mierīgi vakarā gulēt, jo mēs esam šīs alianses sastāvdaļa. Tā viņu klātbūtne patiesībā ir tas, kas parāda, ka NATO nav vienaldzīgs, ka valstīm patiesībā rūp vienai otra, līdz ar to tās visas šaubas, kas kādam var būt par to – vai NATO mums palīdzēs, viņām nav pamata, jo viņi jau ir šeit, šodien,” saka Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvežleitnants Sandris Gaugers.

Simbolisks bija brīdis, kad Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto pārstāvji piedalījās NATO karoga pacelšanā Rīgas pils Svētā Gara tornī.

Ņemot vērā izmaiņas starptautiskās drošības vidē, Latvijā izvietotas kaujas grupas no deviņām NATO valstīm. To veido 1400 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas.

“Pilnīgi noteikti, ka Latvijas iedzīvotāji var justies droši, jo mūsu mērķis ir ar savu klātbūtni atturēt potenciālo agresoru, kā arī nodrošināt iedzīvotājos to sajūtu, ka alianse iestāsies par visiem tās biedriem – ja būs agresija, NATO ir šeit,” norāda NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas komandieris pulkvežleitnants Filips Sovē.

Jau aprīļa sākuma NATO svinēs vēl kādu jubileju – apritēs 70 gadu kopš alianses dibināšanas. To drīz pēc Otrā pasaules kara izveidoja ASV, Kanāda un desmit Eiropas valstis – patlaban aliansi veido 29 dalībvalstis.

NATO karogs Rīgas pils tornī tiek pacelts tikai īpašās reizēs, un līdz šim tādas bijušas tikai dažas. Alianses karogs šodien pils tornī plīvos līdz pat saulrietam.

Vairāk par tēmu – TV3 Ziņu sižetā

8 komentāri