Vēstures rekonstrukcijas entuziasti Jelgavā izspēlē 1944. gada kauju scenāriju

Pievienot komentāru
Vēstures rekonstrukcijas entuziasti Jelgavā izspēlē 1944. gada kauju scenāriju
JĀNIS ZVĒRS, TV3 ZIŅAS

Jelgavas novada Lielplatones pagastā sestdien pulcējās vairāk nekā 120 vēstures entuziastu. Tērpušies Otrā pasaules kara uniformās, ar autentiskiem transportlīdzekļiem, sprādzieniem un šāvieniem, dalībnieki rekonstruēja 1944. gada notikumus.

1944. gada kaujas rekonstrukcijas izpildē piedalās līdz 120 aktīvistu no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas. Rekonstrukcijā atveidota padomju armijas uzbrukumu vācu kolonnai, kas sastāvēja no latviešu, slovāku, spāņu un franču leģionāriem.

Kauja norisinājās tik negaidīti, ka tika saņemti gūstā vairāki vācu armijas leģionāri, skaidroja pasākuma rīkotāji. Rekonstrukcijā atainos arī šo gūstekņu atbrīvošanu, kas ir vēsturisks fakts.

Pasākumu rīko biedrības “Kara vēstures rekonstrukcijas klubs “Redult” un “Latviešu strēlnieks” sadarbībā ar Jelgavas novada pašvaldību. Starp dalībniekiem daudz lietuviešu, kas ieradušies ar savu tehniku.

“Šī ir “Kubel Wagen” mašīna. Trešā izlūku mašīna, kas dodas avangardā. Auto vada ļoti pieredzējuši karavīri, kuri izlūko, vai ceļš nav bīstams. Mēs esam kā pirmrindnieki, kā pionieri,” saka cīņu dalībnieks Egidijs.

Pasākuma organizatori atgādina, ka 1944.gada cīņas notikumi bija liela traģēdija Latvijas iedzīvotājiem, jo latvieši karoja abās frontes pusēs.

Kaujas par Jelgavu norisinājās no 28. jūlija līdz 6. augustam. 28. jūlija vakarā Jelgavu sāka apšaudīt ar reaktīvajiem mīnmetējiem, tā sauktajām ”katjušām”, pilsēta tika pamatīgi nopostīta.