Komentāri

Veselības ministrija grib piespiest zāļu ražotājus samazināt cenas par 10%. Lai to panāktu, šobrīd virzību varas gaiteņos sākuši grozījumi noteikumos, no kuriem vieni paredz mainīt paralēlā importa kārtību. Taču zāļu ražotāji pret to iebilst.

Latvijas kopējais zāļu tirgus ir 300 miljoni eiro, un aptuveni trešo daļu kompensē valsts. Veselības ministrija vēlas palielināt medikamentu pieejamību un, sākot ar kompensējamām zālēm, panākt cenu samazinājumu par 10%.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Veselības ministrs Guntis Belēvičs

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mums ir vesela programma zāļu cenu samazināšanai. Mēs plānojam slēgt līgumu ar Eiropas inovatīvo zāļu ražotāju asociāciju, es braukšu speciāli uz Bāzeli nolūkā vienoties par inovatīvo zāļu cenu pazeminājumu par 10% apmaiņā pret jaunu inovatīvu produktu iekļaušanu kompensācijas zāļu sarakstā.

Lai piespiestu ražotājus mazināt cenas, viens no soļiem – mainīt paralēlā importa kārtību. Eiropas Savienības ietvaros paralēlā importa jēga ir pirkt zāles tajās valstīs, kur tās ir lētākas. Šobrīd Latvijā reģistrēti 10 paralēlie importētāji, tomēr aptiekās viņu piegādāto medikamentu ir ļoti maz. Pēc pašreizējās kārtības, ja zāles tiek pirktas, piemēram, ar Bulgārijas marķējumus, tad Latvijā tās tiek pārmarķētas un Zāļu valsts aģentūra tam piešķir citu numuru – tad šīs no Bulgārijas ievestās zāles netiek kompensētas, pat ja tādas pašas Latvijai domātās zāles tiek kompensētas.

Zāļu ražotāji tikmēr satraucas, ka paralēlā importa kārtības maiņa notiek sasteigti un atvērs durvis viltotām zālēm, kas Eiropā tagad ir no 5 – 15%.

Valsts zāļu aģentūra patlaban veic noteikumu grozījumu ietekmes novērtējumu, kas Veselības ministrijai jāsniedz trešdien. Līdz tam aģentūra savu viedokli nesniegs.

Lasi vēl