Veselības inspekcija: riteņbraucēja nāvē mediķu liecības ir pretrunīgas

Pievienot komentāru
Veselības inspekcija: riteņbraucēja nāvē mediķu liecības ir pretrunīgas
Foto: Facebook

Kopš traģiskā SEB MTB velomaratona, kas izdzēsa 17 gadīgā Niklāva Aleksandra Čakša dzīvību, apritējuši trīs mēneši. Valsts policijā turpinās kriminālprocess un tiek gaidītas dienestu ekspertīzes. Vienu no tām nupat kā pabeigusi Veselības inspekcija, un tajā secinātais rada jautājumus par medicīnas darbinieku rīcību notikuma vietā. Atklājušās pretrunas mediķu sniegtajās liecībās.

Pusaudzis jau bija pieveicis 55 kilometru distanci no Cēsīm uz Valmieru un atvilka elpu finiša zonā, kad viņam pēkšņi kļuva slikti. Uz vietas dežūrēja privātā, Veselības centra 4 (VC4) brigāde, kas sāka reanimācijas pasākumus. Tomēr, redzot situācijas nopietnību, tika izsaukta arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāde. Tā ieradās 13 minūšu laikā. Vēl aptuveni 40 minūtes tā pūlējās glābt zēna dzīvību, taču nesekmīgi.

Aija Mežsarga, Veselības inspekcijas vadītāja:

Mūsu kompetencē bija izvērtēt medicīnisko pakalpojumu kvalitāti. Eksperti darbu pie šīs lietas pabeidza 18. jūlijā un konstatēja, ka, izvērtējot medicīnisko dokumentāciju, abas ārstniecības iestādes sniegušas visu nepieciešamo palīdzību, bet mediķu liecības ir pretrunīgas.

Mežsarga skaidro, ka strīds notiek par divām konkrētām manipulācijām – skābekļa padevi un vēnas punktēšanu. Abas brigādes apgalvo, ka to veikušas, taču NMPD, kas reanimēšanu pārņēma no VC4, apgalvo, ka pirmā brigāde to tomēr nav darījusi. Šādas pretrunas raisa jautājumus.

Veselības inspekcijas slēdziens nosūtīts Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldei, kur pēc notikušā jau ierosināts kriminālprocess. Tā kā iesaistītajām pusēm ar Veselības inspekcijas ekspertīzi nav ļauts iepazīties, plašākos komentāros iestādes neieslīgst. NMPD pārstāve Ilze Bukša vien apstiprina, ka var atbildēt tikai par savu mediķu darbu.

Ilze Bukša, NMPD pārstāve:

Ierodoties notikuma vietā, mūsu brigāde pārņēma reanimēšanas darbu. Tika veiktas krūškurvja masāžas, plaušu ventilēšana un intravenozā medikamentu ievade. Mēs varam atbildēt tikai par to laiku, kurā mūsu brigāde atradās pie pacienta. Mēs nezinām, ko veica VC4 mediķi, pirms ieradās mūsu mediķi.

Sarunā ar TV3 ziņām VC4 pārstāve Laura Titāne aizstāv centra mediķus, sakot, ka tajās 13 minūtēs, ko līdz NMPD ierašanās brīdim VC4 brigāde pavadīja vienatnē ar zēnu, reanimēšana notikusi pēc vadlīnijām, kas stingri ievērotas. Visa dokumentācija iesniegta atbildīgajās iestādēs, un tām tad arī jāvērtē iesaistīto atbildība par zēna nāvi.

Laura Titāne, Veselības centra 4 pārstāve:

Esam veikuši pārrunas un prasījuši paskaidrojumus no visiem darbiniekiem, kuri tobrīd atradās notikuma vietā. Mums nav pamata neticēt viņu liecībām. Pilnīgi visus dokumentus esam iesnieguši Veselības inspekcijā. Ja arī kas tiks konstatēts, lai policija izvērtē, kur ir patiesība.

Puiša nāves cēlonis joprojām ir mistērija pat Veselības inspekcijai. Tiesu mediķi vien norāda uz vispārzināmo faktu, ka sportistiem pēkšņas nāves iespējamība ir 2,5 reizes lielāka nekā vidusmēra cilvēkam. Tāpēc pagaidām vēl nevar spriest, vai mediķu rīcība kā saistāma ar nāves iestāšanos.

Aija Mežsarga, Veselības inspekcijas vadītāja:

Tādus secinājumus ir pāragri izdarīt. Tālāk vērtēs policija…

Medicīnas personāla izvēle ir pasākuma organizatoru ziņā. NMPD vien aicina aizdomāties, vai augsta riska pasākumos, par kādiem uzskatāmi arī maratoni, nebūtu tomēr jāizvēlas valsts iestāde ar lielāku pieredzi un resursiem.

Video: