Veselības apdrošināšanas brīvprātīgo iemaksu veicēji jau sākuši tās atprasīt

0 Komentāru

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) trešdien Saeimā skaidroja savu ieceri medicīniskajā aprūpē atteikties no divu grozu principa, kuram būtu jāstājas spēkā jau jūlijā. Vienlaikus vairāki veselības apdrošināšanas brīvprātīgo iemaksu veicēji jau sākuši tās atprasīt.

Saeimā ir šķietams atbalsts Viņķeles iecerei atteikties no diviem pakalpojumu groziem veselības aprūpē.

Veselības aprūpes pakalpojumu dalīšanai divos grozos – pamata un pilnajā – bija jāsākas jau no 1. janvāra, taču tehnisku ķibeļu dēļ tas nenotika. Ņemot vērā arī opozīciju, reformu atlika līdz šā gada jūlijam.

Atbilstoši šai reformai pilnu grozu saņemtu tie, kuri veikuši apdrošināšanas iemaksas. Vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem pērn sociālo nodokli pacēla par procentpunktu un ieņēmumus novirzīja veselībai.

Savukārt tie, kuri strādā alternatīvos nodokļu režīmos, piemēram, ir pašnodarbinātie, mikrouzņēmējs vai autoratlīdzību saņēmējs, pie pilnā groza tiktu tad, ja brīvprātīgi iemaksā 250 eiro. Šī iespēja izmantota reti.

Veselības ministre Saeimā klāstīja, ka jau tagad atsevišķi brīvprātīgo iemaksu veicēji naudu atprasa un saņem. Pagaidām viņa gan to neiesaka vēl darīt, ja nu regulējums tomēr netiek mainīts, kā tas ir iecerēts.

“No 1. jūlija mēs varēsim ar pilnu atbildību pie jau grozīta regulējuma teikt, ka iedzīvotāji var vērsties Nacionālajā veselības dienestā un atgūt šo iemaksu. Vēlos apliecināt, ka šīs iemaksas netiek tērētas. Tās ir drošā vietā budžetā, mēs netiekam tām klāt,” akcentēja Viņķele.

Ministre piedāvā no divu grozu sistēmas atteikties vispār, savukārt no nākamā gada paaugstinātu sociālo iemaksu piemērot arī alternatīvos nodokļu režīmos strādājošajiem. Tas gan būtu pagaidu risinājums, esot nepieciešams sākt sarunu par alternatīvajiem nodokļu režīmiem kopumā.

Viņķeles piedāvājumam – atteikties no divu grozu principa – iebildumu šķietami nav. Nedz no deputātiem, nedz nevalstiskajām organizācijām.

Par Viņķeles piedāvājumu jau piektdien paredzēts sākt diskusijas koalīcijas Attīstības komitejā.

0 Komentāru