Veselā miesā, vesels gars! “Latvijas lepnums”, neredzīgais Mārtiņš pirmo reizi startē šķēršļu skrējienā

Anita Gušča

Autors: Anita Gušča

Pievienot komentāru
Veselā miesā, vesels gars! “Latvijas lepnums”, neredzīgais Mārtiņš pirmo reizi startē šķēršļu skrējienā
MAREKS GAĻINOVSKIS/ LĀČPLĒŠU KROSS

Pagājusājā nedēļas nogalē jau piekto gadu pēc kārtas Mežaparkā pulcējās taku un šķēršļu skrējiena “Lāčplēšu kross” dalībnieki no visas Latvijas, lai cīnītos ar Mežaparka kalnaināko apvidu un dažādākajiem šķēršļiem.

Vairāk nekā 300 dalībnieku vidū portāls Skaties.lv nejauši sastapa arī pērnā gada “Latvijas lepnumu” – neredzīgo sportistu Mārtiņu Vizuli, kurš startēja 6,3 kilometru distancē ar 12 šķēršļiem.

Kā portālam Skaties.lv pastāstīja Mārtiņš, “Lāčplēšu krosā” viņš piedalījās kopā ar brāli, kurš palīdzēja dot norādes trasē. Šī viņam nebija pirmās skriešanas sacensības, jo savulaik Mārtiņš piedalījies arī Rīgas maratonā, kur pieveicis piecu un arī 10 kilometru distances. Taču sacensībās, kur trasē izvietoti dažādi šķēršļi, pirms tam Mārtiņš gan nebija piedalījies.

“Mans brālis šāda veida sacensībās skrien jau otro gadu, un visu laiku par tām man stāstīja. Tā kā šovasar piestrādāju pie savas fiziskās sagatavotības, nolēmu ļauties un pamēģināt. Tā kā man nepatīk vienkārši skriet, šīs sacensības bija labas, jo varēju atsaukt atmiņā bērnību un izmēģināt to, kas tiešām patīk. Cerēju, ka mana bijušā vieglatlētikas forma nav pazudusi, bet sapratu, ka nedaudz ir,” stāsta Mārtiņš un atklāj, ka sacensības viņam kalpojušas kā apliecinājums, ka nedaudz jāpiestrādā, lai atgrieztos kādreizējā fiziskajā formā.

Jau vairākus gadus Mārtiņš trenējas karatē, piedalās augsta līmeņa sacensībās un iegūst godalgotas vietas, pārstāvot Latviju. Sportists gan norāda, ka karatē treniņi atšķiras no skriešanas.

“Karatē sacensībās tiek prasīts spēks un ātrums vairāk nekā izturība. Bet šādā skriešanas trasē vairāk tiek prasīta diezgan liela izturība. Šķēršļi ir viegli pārvarami, bet nepieciešama izturība, jo pati distance ir gara,” saka Mārtiņš.

Vaicāts, vai pirms šķēršļu skrējiena Mārtiņš izvirzījis sev kādu mērķi, viņš atbild, ka vēlējies vien pārbaudīt, kā spēj tikt galā ar skriešanu, kurā ietverti šķēršļi.

“Pēc dabas esmu ļoti straujš. Tam, kurš skrien kopā ar mani, atliek tikai pateikt, kas ir priekšā… un kā tikt pāri, to es pats jau zinu. Ar veiklību man absolūti nav nekādu problēmu, ja skatās, kā uz neredzīgu cilvēku,” bilst Mārtiņš.

Paralēli iecerei par dalību “Lāčplēša krosā” Mārtiņš šovasar gatavojās vienai no iespējām kvalificēties paraolimpiskajās spēlēs, taču šis plāns “salūza”, jo karatē Paralimpiskajās spēlēs nebūs.

“Karatē būs tikai olimpiskajās spēlēs, līdz ar to šis plāns nobīdījās nedaudz malā, jo tad, kad būs olimpiskajās spēlēs karatē, es jau šajā jomā būšu “vecs onkulis”. 35 gadi – tas ir nedaudz par daudz, lai varētu startēt pilnvērtīgā līmenī. Bet brīnumi ir iespējami,” saka Mārtiņš.

Tagad Mārtiņš gatavojas nākamajiem mērķiem un izaicinājumiem, lai jau nākamgad, iespējams, startētu Eiropas un Pasaules čempionātos karatē.

Tā kā pēc profesijas Mārtiņš ir fizioterapeits un masieris, kā arī pirtnieks un spa speciālists, viņa ikdiena aizrit ne tikai treniņos, bet arī šā gada sākumā atvērtajā masāžas kabinetā. Darbs tajā viņam bija ilgi lolota iecere, ko izdevās īstenot ar lielu gribasspēku un līdzcilvēku palīdzību.

Sarunā ar Skaties.lv Mārtiņš stāsta, ka šoruden realizēts vēl viens no viņa sapņiem profesionālajā jomā – draugi un klienti 30. dzimšanas dienā viņam uzdāvināja karsto akmeņu masāžas komplektu. Tagad klientiem pieejama arī Bazalta vulkānisko akmeņu masāža, kas kalpo gan kā ārstnieciska metode, gan kā atpūtas veids. Savukārt nākamā gada pavasarī Mārtiņš cer, ka varētu piedāvāt vēl plašāku pakalpojuma klāstu, piemēram, dažādas labsajūtas procedūras.

Par ceļu uz saviem profesionālajiem mērķiem un motivāciju Mārtiņš saka: “Es dzīvoju pēc moto – veselā miesā, vesels gars! Jādzīvo tā, lai var palīdzēt sev uzlabot dzīvi un vidi, un jāpalīdz arī citiem to izdarīt.”

Lasi vēl – ”Latvijas lepnuma” balvas ieguvējs nominācijā ”Caur ērkšķiem uz zvaigznēm” Mārtiņš Vizulis ar savu neatlaidību, cīņassparu un drosmi ir paveicis to, kas daudziem cilvēkiem šķistu neiespējami. Viņš ir pārvarējis daudz šķēršļus, likteņa pavērsienus un grūtības. 

Video: Mārtiņš Vizulis saņem “Latvijas lepnuma” balvu