Vērtē aicinājumu demontēt pieminekli Uzvaras parkā; iniciatīvu parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju

65 komentāri

Rīgā esošais Uzvaras parks līdzšinējā veidolā vairs nevar palikt. Par to vienojies Saeimas vairākums, turpinot vērtēt kolektīvo iesniegumu par tā dēvētā Uzvaras pieminekļa demontāžu, ko parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju. Taču, tieši kā parku pārveidot, deputāti nespēj izlemt.

Kolektīvā iesnieguma autori uzskata, ka Uzvaras parkā esošais piemineklis, kura pakājē pirms pāris dienām bija uzrakstīts vārds “okupanti”, būtu uzspridzināms vai nojaucams.

Lasi arī: Sākts kriminālprocess par Uzvaras pieminekļa apķēpāšanu ar uzrakstu ”okupanti”.

Taču, kā skaidro Ārlietu ministrijā, tas būtu pretrunā līgumam, ko Latvija 90. gados noslēdza ar Krieviju, kas bija daļa no vienošanās par bijušās PSRS karaspēka izvešanu.

Otrdien sēdē, kurā spēkus bija apvienojuši deputāti no Ārlietu komisijas un Izglītības komisijas, izskanēja aicinājums izvērtēt iespēju starpvalstu līgumā svītrot pantu, kas regulē abu valstu pienākumus par memoriālo būvju uzturēšanu.

Ārlietu ministrijas atbilde, ka Latvija līgumu vienpusēji nedrīkst lauzt jeb denonsēt, izvērtās asā vārdu apmaiņā.

Ieilgstot diskusijām par Latvijas starptautiskajām saistībām, izskanēja aicinājums sarunas par Uzvaras parka pārveidi nedzīt strupceļā.

Saeimā līdz šim izkristalizējies, ka pieminekļa nojaukšanas vietā būtu iespējams vienoties mainīt tā nosaukumu un izvietot skaidrojošās plāksnes, ka Rīgas atbrīvošana no fašistiem Latvijai neatnesa brīvību, bet – okupāciju.

Tomēr sēde beidzās bez vienošanās, kā Uzvaras parku pārveidot. Abu komisiju deputāti otrdien nolēma, ka jāveido jauna darba grupa, kuras pienākums būtu piedāvāt konkrētus risinājumus.
65 komentāri