Vērienīgs projekts: atklāts atjaunotais vēsturiskais Ķemeru parks

2 komentāri

Par vienu sakoptu vietu vairāk tagad arī Jūrmalā. Tur vairāk nekā 20 hektāru platībā atjaunots vēsturiskais Ķemeru parks un ūdenstornis. Pašvaldība cer, ka parka atdzimšana pasteidzinās dzīvības atgriešanos arī vēsturiskajā Ķemeru sanatorijas ēkā, kas atrodas turpat blakus.

Vērienīgais projekts – vēsturiskā parka pārbūve un restaurācija – sākta pirms nepilniem diviem gadiem. Šajā laikā, iepriekš nolaistā teritorija pārvērtusies līdz nepazīšanai. Parkā atjaunots pastaigu taku tīkls, sakārtoti pieguļošie ceļi, nostiprināti Vēršupītes krasti un restaurēti 12 vēsturiskie tilti.

“Visi labiekārtojuma elementi ir pielāgoti vēsturiskajam veidolam, skatot un pētot vēsturiskos fotoattēlus, radot sajūtu, ka esot šeit mēs atgriežamies tajos simtu un vairāk gadu atpakaļ esošajos laikos,” stāsta Jūrmalas domes Attīstības pārvaldes pārstāve Baiba Birzniece.

Atdzimusi arī Mīlestības saliņa ar grezno paviljonu jeb rotondu, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tāpat atbilstoši kūrorta stilistikai, plašajā teritorijā izveidoti ziedu un krāšņumaugu stādījumi.

“Apstādīumi mums ir daudz un dikti. Šī mums ir zilo toņu gammas zona, kas ir vērojams arī dabā. Partera zonā ir baltie toņi, ap upīti ir sārto toņu zona,” norāda Jūrmalas domes Attīstības pārvaldes pārstāve.

Kopējā atjaunota parka teritorija – vairāk nekā 20 hektāri. Kā atzīst būvnieki, darbi bijuši izaicinoši, jo rekonstruētais parks atrodas Ķemeru nacionālā parka teritorijā, tātad, uz to attiecas arī dažādi liegumi.

“Šeit ir pietiekoši daudz biotopu, aizsargājamas joslas un biotopi. Bija jādomā gan par sikspārņiem zem tiltiem, gan kukainīšiem, kas nokaltušajos kokos dzīvo, zivīm upēs, zivju ceļš ir izbūvēts, tā kā tas bija tāds komplekss,” teic arhitekts un būvprojekta vadītājs Andris Špaks.

Tāpat tagad otro elpu atguvis vairāk nekā 90 gadu senais Ķemeru ūdenstornis, kas  kļuvis par vēl vienu jaunu apkaimes apskates objektu. Kas interesanti, vēsturiskais Ķemeru ūdenstornis joprojām ir strādājoša inženiertehniska būve. Kamēr šajā pusē ir izveidota ekspozīcija, pa šīm caurulēm ar ūdeni tiek apgādāti Ķemeru iedzīvotāji.

“Uzkāpjot uz ūdenstorņa jumta ir iespējams baudīt 360 grādu panorāmu 42 metru augstumā. Apmeklētājiem, kuriem šis izaicinājums nav pa spēkam, ir iespēja ūdenstorņa pirmajā stāvā ir iespējam pirmajā stāvā vērot “online” režīmā esošo kameru,” norāda Jūrmalas domes Attīstības pārvaldes pārstāve.

Kopējās kompleksa restaurācijas izmaksas ir vairāk nekā 12 miljoni eiro. Tā kā parks pieguļ vēsturiskajai Ķemeru sanatorijai, Jūrmalas dome cer, ka vides sakārtošana, motivēs arī investorus paveikt savu darbu – atkal ieviest dzīvību arī vienā no apkaimes simboliem.

“Šobrīd mēs to savu daļu veicam un, protams, uzņēmējam ir jāveic tā sava otra puse. Un tagad ir daudz lielāka motivācija, vide ir sakārtota, un arī viņu objektam tas nāk tikai par labu,” saka Truksnis.

Nākotnes plāni Ķemeros ir vēl grandiozāki – dome cer tur uzbūvēt arī modernu dabas tūrisma centru.

2 komentāri