Vērienīgās nodokļu reformas ieguvumus var aizēnot izmaiņu sarežģītība

1 komentārs

Ar šo gadu Latvijas iedzīvotāju un uzņēmumu ikdienā ieviestā nodokļu reforma pamatīgi mainījusi algas un ar to saistīto nodokļu aprēķinu. Lai gan šo izmaiņu skaidrošanai izskanējis milzum daudz pamata informācijas, tostarp medijos, atbildīgo institūciju mājaslapā, daudzu darba devēju iekšējo avīžu pirmajās lapās, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, – tiem ir tumša bilde par to, kādu iespaidu uz viņu ienākumiem atstās reforma.

Darba portāla “CV Market “apmeklētāju aptauja liecina, ka 35% nav izpratnes, 37% tā ir daļēja, bet tikai 28% atzinuši, ka pilnībā pārzina jauno izmaiņu ietekmi uz viņu maciņu. Neinformēto iedzīvotāju skaits gan ir pārāk liels, uzskata personāla eksperts.

Vismazāk informēti bijuši tie, kas darbojas vadībā, transporta, loģistikas nozarēs, bet savu ienākumu izmaiņas lielāka izpratne bijusi apkalpošanas, pārdošanas, asistēšanas, administrēšanas jomās. Personāla atlases speciālists uzskata, ka iedzīvotāju nezināšanā vienlaikus akmens jāmet arī uzņēmumu – darba devēju lauciņos.

Pēc ekspertu atzītā, vismazāk problēmu aprēķināt algu jaunajā nodokļu ērā vajadzētu būt tiem, kuri strādā vienā darba vietā. Tiem savu aptuveno algu iespējams aplēst, izmantojot sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādāto “Swedbank” algu kalkulatoru. Tiesa, arī te šaubas varētu sēt ar nodokļiem neapliekamais minimums, kas vairs nav vienāds visiem – lielām algām, sākot no 1000 eiro tāda nav vispār, bet mazākām algām tas ir atšķirīgs un var būt robežās līdz 200 eiro. Turklāt to tagad katram darbiniekam nosaka Valsts ieņēmumu dienests nevis pats uzņēmums. Tas arī ir ienākumu nevienlīdzības mazināšanas risinājums, atgādina sertificēto grāmatvežu pārstāve.

Tomēr dažas izmaiņas izrādījās tik sarežģītas, ka radījušas galvassāpes pat pieredzējušiem grāmatvežiem. Atšķirīgais neapliekamais minimums komplektā ar ieviestām trīs iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmēm – 20% algām līdz 1667 eiro mēnesī, 23% lielākām un 31,4% algām virs 55 tūkstošiem eiro gadā, grāmatvežu ikdienā ieviesušas aprēķinus, ar kādiem tie nekad vēl nebija saskārušies.

Šis kalambūrs pārsvarā attiecas uz tiem darbiniekiem, kuri mēdz piepelnīties. Pēc Centrālās statistikas datiem, vismaz vienā blakusdarbā pagājušā gadā strādāja 37 000 līdz 40 000  iedzīvotāju – tas ir ap 4,5% no kopumā strādājošiem. Pēdējos 10 gados blakus darbā piepelnījās līdzīgs skaits iedzīvotāju, tiesa, tādu krietni vairāk bija trekno gadu izskaņā.

Un grāmatveži uztraucas, vai tie spēs pareizi visu aprēķinās, jo pretējā gadījumā VID var secināt, ka par maz ir samaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un cilvēkiem gada beigās to var nākties vēl piemaksāt. Eksperti arī brīdina, ka diferencēto likmju dēļ no šā gada lielu lomu atsāk spēlēt algas nodokļu grāmatiņa.

Lai gan eksperte piekrīt, ka arī iepriekš daudziem bija grūti izprast nodokļu ietekmi uz algām, tomēr šoreiz viss ir vēl sarežģītāk, algas aprēķins kļūst nepārskatāms. Tam, ka liela daļa cilvēki varētu neizprast nodokļu izmaiņu ietekmi uz saviem ieņēmumiem, šobrīd piekrīt pati reformas virzītāja valdībā finanšu ministre.

Arī viņa aicina pievērst uzmanību nodokļu izmaiņām tiem, kuri strādā vairākās darba vietās ar ienākumiem virs 1000 eiro.

Ar neskaidro jautājumu bagātīgu birumu ap gadu miju saskārās Valsts ieņēmumu dienests, lai arī tas savā mājas lapā ievietojis gana daudz informāciju par to, kā privātpersonu dažādus ieņēmumus ietekmēs nodokļu izmaiņas. Ieņēmumu dienesta konsultāciju skaits pa telefonu janvārī sasniedza 50 000. Pirmajās divās nedēļās aktivitāte bija pat par 80% lielāks nekā pirms mēneša. “Gribas vienkārši pastrīdēties par to, vai nodokļu reforma ir veiksmīga vai nav veiksmīga,” konsultāciju saturu atklāj Dienesta nodokļu pārvaldes direktore, gan bilstot, ka visneskaidrākais tomēr bijis jautājums par diferencēto neapliekamo minimumu.

Ņemot vērā saņemtos jautājumus, nodokļu iekasētājs veidos savu datu bāzi, lai iedzīvotājiem sagatavotu plašāku informāciju tur pat ieņēmumu dienesta mājaslapā. Izmantojot šo un arī citu pieredzi, dienests plāno sākt arī papildu informatīvo kampaņu.

Darba devēju organizācija, kas arī svīzdama, jau kopš pērnā gada aktīvi informē par nodokļu izmaiņām, joprojām uzskata, ka lai arī nodokļu reformai ir cēls mērķis mazināt ienākumu nevienlīdzību, tomēr pozitīvos ieguvumus aizēno to sarežģītība.

Un tieši diferencētais neapliekamais minimums, kas nav patīkams ne no administrēšanas viedokļa, nedz – no darbinieka viedokļa, ir kā darvas piliens lielajā medus mucā.

Teju vai visi LNT Ziņu Top 10 uzrunātie uzskata, ka par nodokļu reformu no iedzīvotāju puses gaidāma ievērojami lielāka interese pēc pirmās algas saņemšanas savos kontos.

Finanšu ministrijas līdzšinējās aplēses liecina, ka no nodokļu reformas iegūs 98,8% strādājošo, tātad lielākajai daļai iedzīvotāju ikmēneša rocībai būtu jāpalielinās.

TOP komentāri

  • s
    +1 +1 0

    s

    Kāpēc mums tā ir-jo sarežgitāk, jo labāk?Vieglak manipulēt, aiziet neceļos un tad var ātrāk sodit?Dažāda veida sodi jau ir mūsu valsts budžeta pildīšanas sastāvdaļa.Pat tēva-spēlmaņa sods var aiziet valsts budžetā, nevis bērnam.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl