Vērienīgajā kopizstādē, kurā apkopoti dārgumi no 68 muzejiem, meklēs atbildi uz jautājumu, kas ir Latvija

Pievienot komentāru
Vērienīgajā kopizstādē, kurā apkopoti dārgumi no 68 muzejiem, meklēs atbildi uz jautājumu, kas ir Latvija
FOTO: Danuta Juste

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās Brīvības bulvārī 32 tiks atklāta muzeju nozares vēsturē lielākā kopizstāde, kuras veidošanā iesaistījušās vairāk nekā 60 valstis, pašvaldības un privātie muzeji.

Izstāde, kura apmeklētājiem durvis vērs 4. maijā, apkopos izcilas vēstures liecības, kas stāsta par valsts vēstures līkločiem simt gadu garumā, kopā meklējot atbildi uz jautājumu, kas ir Latvija. Tā ir Latvijas muzeju kopīgs veltījums valsts simtgadei, kurā vienkopus apskatāmas izcilas Latvijas muzejos saglabātas vēstures liecības no Kurzemes, Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Zemgales un Rīgas.

Apmeklētājiem būs iespēja izpētīt Latvijas valsts vēsturi simts gadu garumā. Izstādes vadmotīvs ir atbildes uz jautājumu: kas ir Latvija? Latvijas vārda jēga un spēks dažādu paaudžu dzīvēs.

Viņa skaidroja, ka aptuveni 1500 izvēlētie priekšmeti no 68 Latvijas muzejiem izvietoti dinamiskā telpā, kas iekārtota ar kāpumiem un kritumiem, atbilstoši katram no desmit izstādē iedalītajiem valsts vēstures posmiem.

Izstādes darba grupas vadītājs un satura koncepcijas autors Toms Ķikuts skaidroja, ka tās ekspozīcija veidota kā hronoloģisks stāsts par Latvijas idejas nozīmi latviešu nācijas un sabiedrības dzīvē. Tajā iekļauti dažādo laikmetu politiskie konteksti, katra laikposma kultūras, sabiedrisko vai saimniecisko dzīvi raksturojoši priekšmeti un cilvēku dzīvesstāsti.

100 gadu ceļš atainots desmit tematiskajās sadaļās, papildus atspoguļojot arī laiku pirms valsts izveides – “Ceļš uz Latvijas valsti. Pirmais pasaules karš (1914-1918)”. “Latvijas valsts aizstāvēšana. Neatkarības karš (1918-1920)”; “Latvija – jauncelsmes ideāls. Demokrātiskā republika (1920-1934)”, “Latviskā Latvija. Kārļa Ulmaņa autoritārais režīms (1934-1940)”. “Aizliegtā valsts. Okupētā Latvija Otrajā pasaules karā (1940-1945)”, “Aizlauztā Latvija. Staļina laiks (1945-1953)”, “Personīgā Latvija. Padomju lielvalsts sastāvā (1953-1986)”, “Valstsgribas atdzimšana. Latvijas neatkarības atjaunošana (1986-1991)” un “Sarežģītā demokrātija. Mūsdienu Latvijas tapšana (1991 – 2004)”.

Ķikuts arī norādīja, ka starp muzeju iesniegtajiem objektiem izvietoti teju 50 multimediāli eksponāti – skaņu ieraksti, projekcijas, video materiāli utt. Kā piemēru viņš minēja vienu no pirmajiem Latvijas himnas audio ierakstiem, ko iespējams noklausīties izstādes sākumā. Tāpat arī dažādu radio pārraižu ieraksti ļaus apmeklētājiem izvērtēt, kā dažādi notikumi tika atspoguļoti attiecīgos Latvijas vēstures periodos.

4. maijā izstāde būs atvērta apmeklētājiem bez maksas no plkst. 11.00 līdz plkst. 19.00.