Komentāri

Tieši piecsimt gadu pēc radīšanas vērienīgai restaurācijai nodoti divi unikāli Rīgas pils ciļņi. Ikdienā plašākai publikai neredzamie veidojumi tiek uzskatīti par milzīgu kultūrvēsturisko vērtību Baltijas mērogā. Savu atjaunošanu tie sagaida pils rekonstrukcijas gaitā.

Nezinātājiem divi ciļņi Madonna ar bērnu un Mestrs Volters fon Pletenbergs var šķist kā vienots ansamblis, taču patiesībā tie kopā salikti tikai 19. gadsimta vidū. Laikā kad Rīgas pils piedzīvoja pamatīgu pārbūvi. Līdz pat šai dienai tie atrodas virs galvenā vārtu portāla iekšpagalmā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gan Livonijas politiķim un karavadonim Pletenbergam veltītais cilnis, gan otrs, kas simbolizē šīs zemes piederību Dievmātei – nokrišņu, laika maiņu un tagad arī izplūdes gāzu iedarbību izjutuši tieši piecu gadsimtu garumā.

Un tagad, kad Rīgas pils piedzīvo vērienīgu atjaunošanu, notikums ļaus atklāt daudzas līdz šim nezināmas lietas.

Ikdienā šīs unikālās vēstures relikvijas nemaz nav iespējams apskatīt, jo tās atrodas slēgtā Rīgas pils pagalmā, kas tiek izmantots Valsts prezidenta kancelejas vajadzībām.

Ciļņi, iespējams, būs jādemontē pat vairākas dienas, jo pagaidām restauratoriem nav pilnīgi skaidrs, no cik daļām tie sastāv un cik viegli padosies.

Tikmēr mākslas zinātnieki ar nepacietību gaida, kas atklāsies darbnīcās. Kādi krāsojumi ciļņus klājuši un cik kārtās. Jo sākotnēji tie nav bijuši pelēcīgi un bezpersoniski kā šobrīd.

Tas nozīmē, ka kopijas, kurām vajadzētu būt gatavām vēl šā gada laikā, ļaus paraudzīties kā fon Pletenbergu un Madonnu bija iedomājušies autori, kuru vārdu vēsture gan nav saglabājusi.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl