Ventspilī atklās pēdējos gados vienu no lielākajiem kultūras projektiem Latvijā

6 komentāri
Ventspilī atklās pēdējos gados vienu no lielākajiem kultūras projektiem Latvijā
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Ar īpašu atklāšanas koncertu jau nākamajā nedēļā durvis skatītājiem vērs Ventspils koncertzāle “Latvija”. Tas ir pēdējos gados viens no lielākajiem kultūras projektiem, ēkā atradīsies akustiskā koncertzāle ar 600 vietām, Ventspils mūzikas vidusskola, arī Mūzikas bibliotēka un ierakstu studija.

Par godu svinīgajam notikumam komponists Raimonds Tiguls un rakstniece Nora Ikstena radījuši vērienīgu kopdarbu – oratoriju Jūras grāmata.

Tigula un Ikstenas iepazīšanās bija nejauša, pirms daudziem gadiem abi satikās rakstnieku mājā Gotlandē, un kopš tā brīža viņu radošā sadarbība arvien turpinās. Šonedēļ rakstniece ciemojās pie Tigula viņa mājā gleznaino Talsu apkārtnē, lai pirmo reizi dzirdētu darbu, pie kura komponists strādāja gada garumā. Tieši šeit – Raimonda studijā – Ikstena pirmo reizi izdzirdēja arī abu kopīgi radīto un koristu ļoti iemīļoto dziesmu “Dod, Dieviņi!”.

Savukārt oratorija “Jūras grāmata” ir līdz šim apjomīgākais Tigula darbs mūzikā. Pirmatskaņojuma vieta – jaunā Ventspils koncertzāle – ir ļoti simboliska, jo tieši Ventspils mūzikas skolā Raimonds licis savas muzikālās izglītības pamatus.

Jaunā Ventspils koncertzāle “Latvija” varēs lepoties ar diviem pasaules līmeņa unikāliem mūzikas instrumentiem – ērģelēm un pasaulē lielākajām vertikālajām koncertklavierēm. Lielās zāles akustiskās pārbaudes veikuši speciālisti no Vācijas un snieguši izcilu profesionālo atzinumu. Rakstniecei Norai Ikstenai atklāšanas diena būs vēl ar kādu notikumu īpaša – viņa pirmo reizi uzrakstījusi dzejoli “Mīlestības jūra”, bet Raimonds tam sakomponējis mūziku.

Oratorija “Jūras grāmata” jaunajā koncertzālē skanēs diriģenta Māra Sirmā vadībā, piedalīsies akadēmiskais koris Latvija, Nacionālais simfoniskais orķestris, ērģelniece Iveta Apkalne, arī Ventspils mūzikas skolas absolvents Intars Busulis un citi dalībnieki.

Video: pirms oratorijas pirmatskaņojuma TV3 Ziņas tikās ar abiem autoriem – Noru Ikstenu un Raimondu Tigulu.