Velosipēdistu “Kritiskā masa” aktualizē drošas satiksmes problēmas Rīgā

Pievienot komentāru
Velosipēdistu “Kritiskā masa” aktualizē drošas satiksmes problēmas Rīgā
Foto: LETA

Aptuveni 2000 velosipēdistu šodien vienkopus devās pa Rīgas ielām tradicionālajā braucienā ”Kritiskā masa”, brīžiem bloķējot auto satiksmi. Tā tiek saukta par sociālo akciju, kamēr policija satraucas – ka ”Kritiskās masas” dalībnieku haotiskā un neparedzamā braukšana radījusi drošības riskus.

Ar masveida braukšanu neprognozējamā velo kustībā ”Kritiskās Masas” dalībnieki vēlas kā skabargu Rīgas domes acī parādīt – ielas nespēj uzņemt velosipēdistus viņu veselībai un dzīvībai drošā veidā. Rīga dome nedrīkstot turpināt ignorēt, ka velosipēdistu kā ikdienas satiksmes dalībnieku skaits sasniedzis vērā ņemamu apjomu, bet nav pat velojoslas uzkrāsotas.

“Ieviesa trīs ielās, bija plānots astoņās, bet pēc tām trim vairs nekas klāt nav nācis. Minimālais tīkls, ļaut vai centru varētu izbraukāt, tā arī netika uztaisīts. Diemžēl arī pazuduši visi solījumi, ka centra ielās būs joslas, arī tilti nav normāli pārbraucami,” norāda “Kritiskās masa” līdzorganizētājs Māris Jonovs.

“Ir pāris vietas, kur ietve ir 10-20 centimetrus augsta, pa to malu ir grūti braukt, jo tas pedālis var uzsist pa to ietvi un tu vari krist. Ja autovadītājs blakus, tu vari viņam uzmaukties virsū,” stāsta akcijas dalībnieks Artūrs.

“Ne tikai nesakārto bedres autobraucējiem, bet arī veloceliņu nav. Ir tikai viens posms – no Berģiem līdz Barona ielas galam. Arī Gaisa tiltam tikt pāri ir problemātiski,” norāda Olga Rajecka, kura arī piedalījās “Kritiskajā masā”.

“Jāturpina rādīt, to Rīgai vajadzētu katru gadu, tā masa ir arvien lielāka, bet tikai no Rīgas domes trūkst reakcijas,” teic akcijas dalībnieks Elgars.

Tāpat šī sociālā akcija vērš uzmanību autovadītājiem būt iecietīgākiem pret velobraucējiem. “Mani vienreiz aizķēra mašīnas spogulis, stūre sagriezās un es nolidoju no riteņa, kaut gad es braucu atbilstoši ceļu satiksmes noteikumiem pa maliņu,” ar pieredzēto dalās Signe.

”Kritiskā masa” vienlaikus ir arī svētki velosipēdistiem, ar ko oficiāli tiek sākta vasaras velosezona. “Bērni paaugsies un viņi paši brauks ar velo, pēc tam arī uz skolu. Tas jau tā kā ģimenes auto,” norāda Jānis.

Kritiski par ”Kritisko Masu” izsakās Valsts policija. Arī šogad velosipēdisti masveidā ignorējuši ceļu satiksmes noteikumus, neapstājoties pie luksoforu sarkanajiem signāliem.

”Šajā masveida braukšanā katru gadu piedalās arī vecāki ar maziem bērniem, kuri, haotiskā veidā braucot un neievērojot noteikumus, mācās no pieaugušajiem,” saka Valsts policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Jurēvica.

Policija gan nespēja uzraudzīt braucienu un tā dalībnieku drošību, jo maršruts veidojās spontāni atkarībā no priekšā braucošo izvēles. Daudzi autovadītāji uz vairākām minūtēm bija spiesti apstāties.

”Regulēt noteikti vajadzēja, jo mašīnas pašas izvēlas apstāties, palaist, bet teorētiski viņi pārkāpj noteikumus,” teic autovadītājs Aigars.

Nekādi satiksmes negadījumi vai incidenti šodien gan nav notikuši.

“Nav forši apstāties pie sarkanās un salaist iekšā starp velobraucējiem mašīnas, un tad beigās visiem ir sliktāk – gan autobraucējiem, gan velobraucējiem,” vērš uzmanību akcijas līdzorganizētājs Māris Jonovs.

Veloakcijā šodien nobraukti 34 kilometri pa centru, Skansti, cauri Vecrīgai līdz Āgenskalnam, Dzegužkalnam, tad pa Krasta ielu un riņķots pa Dienvidu tilta apli, pa Deglava ielu līdz Grīziņkalnam.