Vēlēšanas 2018: Jaunas vecās sejas, viltīgi triki sociālajos tīklos un pustukšas partiju kases

5 komentāri

Saeimas vēlēšanu kampaņa sāk uzņemt apgriezienus. Politiķi pie potenciālajiem vēlētājiem vēršas ar partijas avīzes palīdzību. Viņi redzami uz žurnālu vākiem. Balsis tiek “copētas”, uzrunājot radio klausītājus. Nav aizmirsts arī par televīzijas reklāmām. Darbu sākuši jaunatvērti partiju biroji, kuros laipni gaidīts ikviens balsstiesīgais.

Politoloģe Iveta Kažoka, kā galveno iemeslu partiju vēlmei kampaņu sākt jau tagad, min reklāmas pievilcīgās cenas, kas ir zemākas kā pirms vēlēšanām. Un partijām šobrīd ir lielākas izredzes tikt pamanītām, jo vēl nav sākusies “drūzmēšanās”. Tāpēc ir mazāks risks, ka konkurenti tās var “pārtrumpot”.

Iveta Kažoka
politoloģe, “Providus” pētniece

Jaunām partijām it sevišķi tāda ātrāka kampaņa ir likumsakarīga gan naudas taupīšanas nolūkos, gan vienkārši tādēļ, lai tās vispār kāds pamana.

Pirmā kampaņu jau aprīlī sāka partija “Progresīvie”, kas dibināta pirms gada.

Mārtiņš Kossovičs
partijas “Progresīvie” valdes loceklis

Tā nu sanāca, ka mēs “izšāvām” pirmie, bet mēs arī centāmies, zinot, ka mēs esam vēl jauns politisks spēks. Ļoti daudz cilvēku vēl Latvijā par mums nezina.

Gandrīz vienlaikus ar “progresīvajiem”, kampaņu sāka “Vienotība”, lai informētu, ka vēlēšanās tā startēs kopā ar vairākām reģionālajām partijām kā apvienība ar nosaukumu “Jaunā Vienotība”.

Tiesa gan par vienu no “Jaunās Vienotības” “sejām” ir kļuvusi Sandra Kalniete, kura nemaz nestartēs vēlēšanās, jo ir paziņojusi par aiziešanu no politikas, kad beigsies viņas pilnvaras Eiropas Parlamentā. “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Hosams Abu Meri, kurš vēlēšanās būs saraksta līderis Vidzemē, neuzskata, ka partija būtu rīkojusies nekorekti, reklāmā izmantojot politiķi, kuru vēlētāji kandidātu sarakstā neatradīs.

Hosams Abu Meri
partijas “Vienotība” valdes loceklis

Viņa iet no aktīvās politikas, bet viņa paliek pasīvā politikā – tādā nozīmē, ka viņa būs mūsu eksperte, mūsu padomdevēja partijā “Vienotība” un “Jaunās Vienotības” apvienībā kopumā. Līdz ar to tas bija korekti, lai parādītu tiešām, ka paaudze mainās.

Līdzīgi kā “Jaunā Vienotība” arī apvienība “Attīstībai/Par” ļāvusies kārdinājumam reklāmā izmantot atpazīstamas sejas. Piemēram, mācītāju Juri Cālīti, lai gan vēl netiek atklāts, vai viņš būs atrodams kandidātu sarakstā.

Edgars Jaunups
partijas “Latvijas attīstībai” valdes loceklis

Gadījumā, kad cienījami cilvēki, tai skaitā televīzijas un radio reklāmās, izsaka atbalstu vienam vai otram politiķim, vienai vai otrai politiskajai partijai un ir gatavi, kā sacīt, savā ziņā savu kaklasaiti aizdot, tā nav nekāda [vēlētāju] vazāšana aiz deguna. Tas drīzāk ir vienkārši signāls citiem cilvēkiem par to, ka ir vērts pievērsties šai organizācijai, painteresēties par tās programmu, vērtēt to un nežēloties, ka mums nav izvēles.

Vēlētāju uzmanību pāris partijas piesaistījušas arī ar paziņojumiem par sabiedrisko attiecību speciālistu piesaistīšanu no ārzemēm.

“Apspriežam vēlēšanu stratēģijas veidošanu ar pasaules vienu no slavenākajiem politikas stratēģiem un konsultantiem, Tonija Blēra sabiedrisko attiecību vadītāju Alisteru Kempbelu,” tā “Facebook” ierakstā vēsta Edgars Tavars no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS). Taču intervijā LNT TOP10 viņš skaidro, ka kopā ar savu partijas biedri, veselības ministri Andu Čakšu vien izmantojis iespēju Rīgā satikties ar “pasaules līmeņa speciālistu”, kurš ZZS kampaņā iesaistīts neesot.

Edgars Tavars
Zaļās partijas priekšsēdētājs, ZZS valdes loceklis

Šī vairāk bija tāda saruna stundas laikā par visu pasauli, kas notiek. Nedaudz par Latviju, par Baltiju, par reģionu, par Amerikas [Savienotajām Valstīm], par Krieviju, par ļoti daudzām tādām starptautiskām lietām. Es domāju, ka Zaļo un zemnieku savienībai no tā kopumā nav ne ieguvums, ne zaudējums. Man personīgi, es uzskatu, tas ir ieguvums.

Tavars norāda, ka bijušā britu premjera Blēra vēlēšanu kampaņas vadītāja pakalpojumi ZZS nav pa kabatai.
Edgars Tavars
Zaļās partijas priekšsēdētājs, ZZS valdes loceklis

Man pat nav jausmas, cik tas maksā. (..) Es pat neuzdrošinājos uzjautāt.

Turpretī “Saskaņa” atradusi naudu, lai algotu politisko konsultantu Kristiānu Feriju no ASV. Viņš savulaik vadīja ietekmīgā ASV senatora Džona Makeina kampaņu, kad Makeins bija ASV prezidenta amata kandidāts. “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs bija devies atvaļinājumā, tāpēc bez atbildes palicis jautājums, cik izmaksā ASV konsultanta pakalpojumi, kuru lietderību gan apšauba politologs Filips Rajevskis.

Filips Rajevskis
politologs, aģentūras “Mediju tilts” līdzīpašnieks

Man ir lielas aizdomas, kas tas ir vairāk tāds PR solis, lai parādītu saviem biedriem: “Jūs redziet, ko mēs varam atļauties!” Tas ir tāds iekšēji mobilizējošs, ka partijai ir tāds spēks, ka viņi var dabūt tādus “lielus vārdus” no ārzemēm, kas nu tad vedīs to partiju uz to veiksmi. Godīgi sakot, es neesmu redzējis labus piemērus, kur ārējie eksperti Latvijā ir spējuši kaut ko izdarīt tādu, kas būtu atzīmēšanas vērts.

“Saskaņa” uzmanību piesaistījusi arī kā partija, kas visaktīvāk un visprofesionālāk izmanto sociālos tīklus, saka žurnāliste Inga Spriņģe. Taču vienlaikus viņa apšauba partijas izmantoto metožu ētiskumu.

Inga Spriņģe
žurnāliste, “Re:Baltica” redaktore

Tas, ko mēs tikko novērojām, ka jau apmēram pirms gada gan “Facebook”, gan “Instagram” bija tādas lapas izveidotas, konti “Rīga Online”, kura vienkārši automātiski apkopoja dažādus skaistus Rīgas attēlus no iedzīvotāju “Instagram” kontiem. Tad apmēram pirms mēneša pēkšņi visi šie profili pārvērtās no “Rīga Online” par “Saskaņa Online”, un viņiem bija ļoti daudz sekotāju.

Inga Spriņģe uzskata, ka šādiem viltīgiem trikiem vēlēšanu kampaņā nav vietas.

Inga Spriņģe
žurnāliste, “Re:Baltica” redaktore

Es domāju, ka noteikti ir jāizskauž šāda prakse, kad izmanto šādus nelietīgus paņēmienus, kā, piemēram, konta radīšanu ar vienu mērķi un pēc tam pārvēršot par politisko [kontu], jo cilvēki jau izvēlas sekot tam, ko viņi redz attiecīgajā brīdī. Un tas ir ļoti negodīgi kaut ko tādu darīt.

Pēc daudzajām sūdzībām “Facebook” slēdza “Saskaņa Online” lapu.

Kad “Facebook” Rīgā tikās ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadību, tā pārstāvji apliecināja gatavību sadarboties ar partiju aģitācijas uzraugiem. Tomēr viedokļi dalās, cik sekmīga tas izdosies. Filips Rajevskis uzskata, ka “Facebook” pārstāvjiem ir svarīgi parādīt, ka viņi vienā valstī var nodrošināt caurspīdīgu kampaņu, lai uzraugi zina, kā cirkulē nauda. “Jo, ja viņi to nespēj pat tādā mazā valstī izdarīt, tad ko mēs varam runāt par lielajām Eiropas valstīm? Viņiem uzreiz sākas problēmas,” saka politologs. Savukārt Inga Spriņģe ir noskaņota skeptiski.

Inga Spriņģe
žurnāliste, “Re:Baltica” redaktore

“Facebook” ir vienkārši tik arogants un liels. Viņiem tas, ko saka žurnālisti vai vietējie politiķi, uzšķaudīt uz to.

Par to, ka sociālajos tīklos gaidāma aktīva politiskā aģitācija liecina arī partiju kases, kas šobrīd ir tukšākas kā pirms četriem gadiem, kad notika Eiroparlamenta un 12. Saeimas vēlēšanas. 2014. gada maijā partijas ziedojumos kopumā bija saņēmušas 1 484 889 eiro. Tagad to apmērs sarucis līdz 594 434 eiro. Tukšākas kases noteikti ietekmēs politiskās kampaņas, prognozē Edgars Jaunups.

Edgars Jaunups
partijas “Latvijas attīstībai” valdes loceklis

Efekts būs diezgan liels negatīvā ziņā no tāda kampaņu jaudas viedokļa kopumā. Tā, ka vēlētājs nu galīgi var nebīties, ka viņu “nomasēs”, ja tā drīkst teikt, ar politiskām reklāmām.

Savukārt Iveta Kažoka vērš uzmanību, ka kampaņas partijas mēdz finansēt arī uz parāda.

Iveta Kažoka
politoloģe, “Providus” pētniece

Tas nozīmē, ka tajā brīdī, kad partijas ieraudzīs, ka priekšvēlēšanu cīņa varbūt ir aktīvāka, nekā sākotnēji šķitis, iespējams, ka mēs redzēsim masīvas kampaņas, par spīti tam, ka priekšvēlēšanu ziedojumu datubāzē nekas par to neliecināja.

Kampaņas tēriņus KNAB sāks uzraudzīt 9. jūnijā, kad oficiāli sākas aģitācijas periods. Priekšvēlēšanu izdevumiem katrai partijai maksimāli ļauts iztērēt 533 348 eiro.

5 komentāri