Komentāri

Ar jaunu likumu plānots aizliegt ne tikai noteiktu musulmaņu galvassegu, bet jebkāda seju aizsedzoša apģērba nēsāšanu sabiedriskās vietās, vienlaikus gan paredzot arī izņēmumus, trešdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

”Pēc būtības tas ierobežojums izpaustos kā jebkura apģērba, kas aizsedz seju, nēsāšana publiskajās vietās. Piemēram, arī maskas vai ķiveres. Ja jūs strādājat par pārdevēju veikalā, tad nebūtu labi, ja jums galvā būtu ķivere un ne acis, ne kas cits nebūtu redzams. Līdz ar to šāda veida ierobežojums attiecas uz jebkuru seju aizsedzošu apģērbu,” skaidroja Tieslietu ministrijas (TM) Reliģijas lietu nodaļas vadītāja Jekaterina Macuka.

Foto

Vienlaikus tiek paredzēta vesela virkne izņēmumu. Kā piemēri tiek minēti metinātāji un mediķi, kuriem aizsargmaskas nepieciešamas profesionālo pienākumu veikšanai. Aizliegums tāpat neattiektos, piemēram, uz motociklistiem vai riteņbraucējiem. Izņēmums tiks attiecināts arī uz sportošanu – seju aizsegt joprojām tātad drīkstēs, piemēram, slēpotāji vai skrējēji.

Ministrijā skaidro, ka tiek domāts arī par citiem izņēmumiem.

”Ņemot vērā Latvijas apstākļus, mēs varētu ieviest izņēmumu attiecībā uz laikapstākļiem, jo tad, kad ir mīnus 30, mēs visi esam gana apsegti ar visu, ko iespējams. Tāpat šāds izņēmums būtu attiecināms uz mākslas pasākumiem un kultūrvēsturiskiem pasākumiem, kuri paredz noteikta veida kostīmu vai masku nēsāšanu,” teica TM pārstāve.

Tas nozīmē, ka topošais likums nelaupīs iespēju, piemēram, doties budēļos.

Saskaņā ar jauno regulējumu aizliegums būs spēkā tikai publiskās vietās. Tātad savās mājās vai privātajā automašīnā seju aizsegt būs atļauts.

Jautājumu par aizliegumu nēsāt seju aizsedzošu apģērbu ir aktualizējusi gatavošanās patvēruma meklētāju uzņemšanai, ko pavada arī diskusijas par nepieciešamību aizliegt seju aizsedzošo musulmaņu galvassegu nēsāšanu publiski.

Laimdotas Straujumas (V) valdība pērn novembrī TM uzdeva sagatavot vispusīgu un izsvērtu izvērtējumu par to, vai līdzīgi kā atsevišķās Eiropas valstīs arī Latvijā ir nepieciešams aizliegt sabiedriskās vietās nēsāt seju aizsedzošu apģērbu.

Termiņš likumprojekta iesniegšanai valdībā ir nākamā otrdiena – 1. marts. Tomēr ministru darba kārtībā dokuments vēl nenonāks, jo ir ieilgusi likuma saskaņošana. TM tā gatavošanā ir iesaistījusi virkni juristu, cilvēktiesību ekspertu un institūciju, no kurām daudzas vēl nav sniegušas atzinumu. Tiek prognozēts, ka likumprojekts tiks sagatavots līdz 1. maijam.

Lai jaunā likuma tapšanā tiktu iesaistīts iespējami plašs cilvēku loks, šonedēļ tiks izsludināta likumprojekta sabiedriskā apspriešana. Sagatavotie priekšlikumi jau tuvākajās dienās tiks publicēti TM, kā arī valdības interneta mājaslapā.

Video

Lasi vēl