Vējonis: Politisko partiju vide Latvijā ir ļoti sadrumstalota

0 Komentāru
Vējonis: Politisko partiju vide Latvijā ir ļoti sadrumstalota
Foto: Paula Čurkste/LETA

Neatkarīgi no stingrāku ierobežojumu ieviešanas 13. Saeimas vēlēšanās kandidātu un sarakstu skaits ir kļuvis lielāks nekā pašreizējā parlamenta ievēlēšanas periodā.

Trešdien apstiprināti “Progresīvo”, “Saskaņas”, Krievu savienības, Nacionālās apvienības , “KPV LV”, “Latviešu nacionālistu”, apvienības SKG, kurā apvienojušies sociāldemokrāti, kristīgie demokrāti un partija ”Gods kalpot mūsu Latvijai”, kā arī apvienības “Par Alternatīvu” un “Latvijas centriskās partijas” saraksti.

Jau iepriekš Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) vēlēšanām reģistrēja Jaunās konservatīvās partijas, “Rīcības partijas”, Latvijas Reģionu Apvienības, “Attīstībai/Par!”, “Jaunās Vienotības”, Zaļo un Zemnieku savienības un “No sirds Latvijai” listes.

Kopumā uz deputātu vietām pretendē teju 1500 kandidātu. Divas trešdaļas no viņiem ir vīrieši. Jaunākais 21, bet vecākais – 88 gadus vecs.

Kandidātu atbilstības pārbaude Saeimas vēlēšanu likumam gan vēl turpināsies.

Pirms četriem gadiem – 12. Saeimas vēlēšanās – savu dalību pieteica 13 kandidātu saraksti. Lai vēlētājiem būtu vieglāk izdarīt savu izvēli, tika veiktas vairākas izmaiņas, kas sarežģī sarakstu pieteikšanu. Tomēr politisko apvienību interese par vietu parlamentā nav mazinājusies. Patiesībā, noticis ir tieši pretējais.

Ritvars Eglājs
CVK komisijas sekretārs

Partijām bija jābūt dibinātām gadu iepriekš, un tām bija jābūt 500 biedru. Likteņa ironija, bet tieši pēc šādu stingrāku ierobežojumu ieviešanas kandidātu un sarakstu skaits ir audzis. Tā ka es teiktu, ka apgalvojumam, ka nav, par ko balsot, ir mazāks pamats nekā iepriekš.

Tomēr tas nozīmē, ka sašķeltā politisko partiju vide uz vēlētāju pleciem uzkrauj vēl smagāku izvēli.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Mīnuss ir tas, ka šis vēlreiz apliecina, ka mums tā politisko partiju vide ir ļoti sadrumstalota, mums ir ļoti daudz mazu partiju, kas atkal rada iespēju, ka mēs kā vēlētāji sadalīsim balsis starp daudziem sarakstiem.

Vēl gan turpināsies vairāku kandidātu atbilstības pārbaude Saeimas vēlēšanu likumam. CVK var lemt par pretendenta svītrošanu no saraksta, ja viņš neatbildīs kritērijiem.

Piemēram, Latvijas Krievu savienības pārstāve Tatjana Ždanoka pieteikusi savu kandidatūru, lai gan likums viņai to liedz. Arī Satversmes tiesa vēl jūnijā lēma, ka šāds liegums nav pretrunā ar Pamatlikumu. Tomēr CVK lūgs papildus informāciju Drošības policijai un Satversmes aizsardzības birojam, vai Ždanoka vēl joprojām apdraud Latvijas valsts neatkarību.

“Ja persona ir pierādījusi, ka tas ir bijis acīmredzams “negadījums” vai ir pierādāms, ka cilvēks šodien ir stiprinājis mūsu valsti, suverenitāti un ka šī pretdarbošanās 1991. gadā bijis īslaicīgs notikums, ko patiesi nožēlo un cenšas kompensēt, tad nebūtu samērīga šādas personas svītrošana,” norāda CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Jāpiebilst, ka Satversmes tiesā lieta tika ierosināta pēc pašas Ždanokas sūdzības par Saeimas vēlēšanu likumā noteiktajiem ierobežojumiem padomju komunistu aktīvistiem.

0 Komentāru