Vējonis pagaidām izslēdz scenāriju, kurā aicinātu citu premjera kandidātu no malas

8 komentāri
Vējonis pagaidām izslēdz scenāriju, kurā aicinātu citu premjera kandidātu no malas
MĀRTIŅŠ ZILGAVIS, F64

Valsts prezidents atsaucis Jānim Bordānam piešķirto premjera amata nomināciju. Lai gan kuluāros spekulēts ar daudziem uzvārdiem, oficiāli šobrīd joprojām ir tikai divi atlikušie kandidāti – Aldis Gobzems un Artis Pabriks.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izdevis savu rīkojumu Nr. 2. Saturiski tas gan nav līdzīgs slavenajam rīkojumam Nr. 2, ar kuru Valdis Zatlers savulaik atlaida Saeimu. Šajā gadījumā tas vienkārši atceļ rīkojumu Nr. 1, ar kuru valdības izveide tika uzticēta Jaunās konservatīvās partijas (JKP) līderim Jānim Bordānam.

Prezidents atzina, ka pirmais partiju sarunu aplis ir noslēdzies bez rezultāta, tādēļ šobrīd tās jāsāk no jauna. Svētku laikā var turpināties neformālās sarunas, lai pēc tiem jau otrdien premjera amata kandidātus varētu atkal aicināt uz Rīgas pili. Šobrīd tie esot divi – “KPV LV” pārstāvis Aldis Gobzems un “Attīstībai/Par!” pārstāvis Artis Pabriks. Prezidents pagaidām izslēdz radikālāku iespējas, kā atlaist Saeimu vai aicināt kādu citu premjera amata kandidātu no malas.

“Nu tad skatīsies, kāds būs rezultāts. Bet es esmu protams, ieinteresēts, lai partijas būtu atbildīgas un kopīgi atrastu kopsaucējus, lai varētu strādāt nākotnes Latvijai,” norāda Vējonis.

Lielākas cerības tikt pie nominācijas šobrīd tiek prognozētas “KPV LV” kandidātam Aldim Gobzemam. Viņam esot lielākas manevra iespējas nekā bija Bordānam, jo “KPV LV” nav izslēgusi sadarbību ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS). Savukārt priekšrocība pār “Attīstībai/Par!” kandidātu ir tajā, ka Jaunā konservatīvā partija un “KPV LV” jau paziņojušas, ka Pabrika vadītā valdībā nepiedalīšoties. Tas “KPV LV” ļāvis paziņot, ka tā esot vienīgā partija, kas šobrīd var izveidot rīcībspējīgu valdību.

“To iemeslu ir pietiekami daudz, un es domāju, ka mūsu mierīgais pragmatiskais sarunu ceļš ir parādījis, ka mēs varam sarunāties ar visām partijām, varam atrast kopsaucējus,” saka Gobzems.

Viņš arī uzskata, – no vienīgā oficiālā konkurenta publiskajiem izteikumiem noprotams, ka viņš faktiski jau atsaucis savu kandidatūru. Pabriks gan norāda, ka tik vienkārši viss neesot – viņš esot gatavs vadīt valdību, ja tai būs vairākums. Arī pret iešanu Gobzema vadītā valdībā sarkano līniju “Attīstībai/Par!” neesot, tomēr automātisku atbalsu tādai liberāļi nesola.

“Ja gadījumā Gobzema kungs tiks izvirzīts, mēs pieturēsimies pie tiem pašiem kritējiem kā līdz šim, kas nozīmē programmatiskais piedāvājums, attieksme pret kolēģiem. Un es domāju, ka varam uzdot to pašu jautājumu, ko prezidents ir uzdevis, proti, par augstākā līmeņa pielaidēm, kas būtu svarīgas, uzņemoties šādu amatu,” teic Pabriks.

Jāpiebilst arī, ka gan Pabriks, gan Gobzems šobrīd vēl kategoriski izslēdz, ka būtu jāmeklē kāds kandidāts no malas, jo premjeram jābūt politiķim, kurš izturējis vēlētāju testu, tiekot ievēlēts Saeimā.
8 komentāri