Vējonis nesekos Igaunijas kolēģes piemēram un uz laiku nepārcelsies strādāt ārpus galvaspilsētas

1 komentārs

Valsts prezidents Raimonds Vējonis neplāno sekot Igaunijas prezidentes Kersti Kaljulaidas piemēram, proti, viņš uz laiku nepārcelsies strādāt ārpus galvaspilsētas.

Kā ziņots, gada sākumā Igaunijas prezidente paziņoja, ka nolēmusi mēnesi strādāt pierobežas pilsētā Narvā. Šādi plānots demonstrēt, ka Narva, kuras absolūtais vairums iedzīvotāju ir krievvalodīgie, ir valstij piederīga tikpat lielā mērā kā pārējā Igaunija.

Tikmēr Latvijas prezidenta kancelejā norāda, ka pietiek jau ar to, ka prezidents bieži dodas izbraukumos uz Latvijas reģioniem. ”Valsts prezidenta kancelejai nav tādu līdzīgu plānu, kā tas ir Igaunijā, bet gribētu noteikti uzsvērt, ka Valsts prezidents vienmēr ir uzsvēris – Latvija nav tikai Rīga. Valsts prezidents regulāri dodas reģionālajās vizītēs, ir apmeklējis daudzas pilsētas un novadus, kur vienmēr ir tikšanās ar iedzīvotājiem, tiek apmeklētas vietējās mācību iestādes, uzņēmumi, vienmēr ir tikšanās ar iedzīvotājiem, kur katram cilvēkam ir iespēja uzdot jautājumus,” skaidro Valsts prezidenta preses padomnieks Jānis Siksnis.

Arī eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir skeptiska par iespēju prezidenta kanceleju īslaicīgi pārcelt, piemēram, uz Daugavpili. ”Kas attiecas uz Latviju, man personīgi šķiet, ka tā ir maza diezgan, lai prezidenta, valdības un Saeimas deputātu klātiene būtu manāma visos Latvijas novados, bez vajadzības atņemt galvaspilsētai tās vēsturisko un simbolisko svaru. Es pati savā prezidentūras laikā apbraukāju visu Latviju, lai tiktos ar iedzīvotājiem, un tas bija pietiekoši viegli izdarāms, neskatoties uz dažviet slikti uzturētiem ceļiem,” norāda bijusī prezidente.

Tikmēr eksperti Igaunijas prezidentes soli vērtē atzinīgi.

”Attiecībā pret krievvalodīgajiem svarīgi ir ne tikai demonstrēt stāju, bet ik pa brīdim demonstrēt arī žestus. Un tas ir ļoti skaists žests, kam ir noteikti pozitīva nozīme,” saka politologs Juris Rozenvalds. Līdzīgu nostāju pauž politologs Ivars Ījabs: “Šādi, pārceļot prezidentu uz kādu laiku uz Narvu, mēs parādam, ka tā ir tieši tāda pati Igaunijas sastāvdaļa kā Pērnava vai Tartu.”

Eksperti neuzskata par zemē metamu ideju, ja uz Daugavpili uz laiku pārceltos strādāt Latvijas prezidents.

”Latvijas austrumi ir tāds problēmu reģions. Mēs redzam pēc socioloģiskajiem datiem, pēc iedzīvotāju noskaņojuma, ka šeit vajag piestrādāt. Un aizbraukt, parunāties ar vietējo pašvaldību vadītājiem, paglaudīt bērniem galviņas – tas ir labi. Es nesaku, ka prezidents to nedara, bet šajā ziņā nodemonstrēt – mēs uz kādu laiku pārceļam savu sēdekli, manuprāt, būtu daudz nopietnāk,” uzskata Rozenvalds.

Arī Ījabs norāda: ”Ļoti daudzās valstīs jau tas tieši tā arī tiek darīts, ka nav jau jāatrodas visām valsts iestādēm obligāti galvaspilsētā. Kāpēc prezidents nevarētu vismaz kādu laiku padzīvot kaut kur citur? Pakonsultēties ar cilvēkiem, kuri arī justos piederīgāki, redzot viņu katru rītu, braucot uz dabu un atpakaļ? Galu galā, tāpēc jau tas prezidents ir, lai viņš mēģinātu to sabiedrību konsolidēt ap sevi, ap šo valstiskuma ideju.”

Turklāt Vējoņa pārcelšanos uz kādu reģionu atbalstītu ne tikai politologi, bet arī iedzīvotāji. Jautāti, vai atbalstītu šādu praksi arī Latvijā, īslaicīgi pārceļot prezidenta kanceleju uz kādu citu Latvijas pilsētu, lielākā daļa jeb 62% ”Kantar TNS” aptaujāto iedzīvotāju to atbalsta. Piektā daļa ir pret šādu ideju, bet 16% iedzīvotāju nav snieguši konkrētu atbildi šajā jautājumā.

Vienlaikus atvērts paliek jautājums, vai Latvijas sabiedrība akceptētu papildu izmaksas, kas nenoliedzami rastos, ja prezidents ar savu kanceleju nolemtu kādu laiku pārcelties uz citu pilsētu. Latvijā ir bijušas diskusijas par valsts institūciju pārcelšanu uz reģioniem. Valdības vadītājs Māris Kučinskis tagad cenšas iedibināt tradīciju vismaz pāris reižu gadā reģionos rīkot valdības izbraukuma sēdes – pēdējā šāda sēde notika Daugavpilī.

TOP komentāri

  • BAURIS
    +1 +1 0

    BAURIS

    Ja būtu tautas vēlēts ,klusētu,bet šrobe par šo aivara un urbīša ielikteni,kurš neko nedara lai valsts plauktu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl