Veicot pārrēķinu, daudzu iedzīvotāju dzīvokļiem mainījusies platība. Ar ko tas skaidrojams?

5 komentāri
Veicot pārrēķinu, daudzu iedzīvotāju dzīvokļiem mainījusies platība. Ar ko tas skaidrojams?
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Daudz jautājumu iedzīvotājiem joprojām rada izmaiņas valdības noteikumos, pēc kuriem pārrēķinātas dzīvokļu platības. Tas ir iemesls, kāpēc daudziem dzīvokļi kļuvuši it kā lielāki. Valsts zemes dienestā gan skaidro, ka beidzot tiek ieviesti īpašumu patiesie izmēri, taču tas nozīmē, ka arī rēķini par īpašumiem piedzīvo izmaiņas. 

Kādā vēstulē no “Rīgas namu pārvaldnieka” rakstīts, ka turpmāk Lindas dzīvokļa platība tiek aprēķināta par 2,8 kvadrātmetriem vairāk. Vēstulē gan nav nekas daudz paskaidrots, tāpēc iedzīvotājiem rodas daudz jautājumu, uz kuriem atbildi gūt nav nemaz tik vienkārši.

“Konkrēti nav aprakstīts nekas, lai izlasot uzreiz saprastu, kāpēc pēkšņi ir lielāki kvadrātmetri dzīvoklī, nekā bija pirms tam,” saka dzīvokļa saimniece Linda.

Šādas vēstules ir saņēmusi ne tikai Linda, tādu ir tiešām daudzi tūkstoši dzīvokļu saimnieku. “Bez izmaiņām ir 20% klientu, savukārt 60% ir nebūtiskas izmaiņas kvadrātmetra robežās,” norāda “Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Krists Leiškalns.

Viņš vērš uzmanību, ka platību aprēķina izmaiņas skar lielāko daļu dzīvokļu, ar tām saskaras aptuveni divas trešdaļas daudzstāvu ēku iemītnieku. Līdz ar platību izmaiņām, attiecīgi izmaiņas būs arī ikmēneša rēķinā: “Protams, ja ir mainījusies uzskaitītā platība, tad atbilstoši tai var rēķins pieaugt vai samazināties.”

Namu pārvaldnieka pārstāvis mierina, ka rēķinam par dzīvokļa apkuri izmaiņu nebūs, vienīgā mainīsies apsaimniekošanas maksa.

Valsts zemes dienesta pārstāve Ilze Dāvere norāda, ka viņi saņem ļoti daudzu iedzīvotāju jautājumus par platību izmaiņām. Lielākajai daļai viņi cenšas atbildēt elektroniski, taču arī e-pastu ir ļoti daudz. “Šobrīd, jā, cerams, ka samazināsies. Rindas šobrīd nav, vairāk klientu iesūta e-pastā un zvanot uz informācijas tālruni,” viņa saka.

“Bija vēlme piezvanīt, bet nesanāca, karstais tālrunis ir aizņemts. Pieļauju, ka daudzi interesējas,” Linda norāda, ka informāciju iegūt nav vienkārši arī internetā, piemēram, mājaslapā “kadastrs.lv” viņa paskaidrojumus neatrada. “Ieejot kadastrs.lv, konkrētu atbilžu nekādu nav, jo man ir redzams tikai īpašumā, kas ir kādi ir kvadrātmetri un kopējā platība.”

Zemes dienestā skaidro, ka īpašuma platība mainījās divu iemeslu dēļ. Agrāk aprēķinot platību aiz komata lika divus skaitļus, tagad ir veikta noapaļošana un atstāts tikai viens cipars. Tāpēc daļai cilvēku īpašuma aprēķinātā platība varēja samazināties.

Otrs izmaiņu iemesls attiecas uz dzīvokļiem ar balkonu, lodžiju vai terasi. Agrāk minētajām platībām piemēroja pazeminātu koeficientu, bet tagad uzlikts pilns aprēķins. Tāpēc īpašuma aprēķinātā platība ir pieaugusi.

5 komentāri