Veicot ceļu remontdarbus pie Stūra mājas, atklājas slepens čekistu tunelis

12 komentāri
Veicot ceļu remontdarbus pie Stūra mājas, atklājas slepens čekistu tunelis
Foto: Jānis Zvērs

Šobrīd Rīgā notiek plaši remontdarbi, kuru laikā tiek modernizēts siltumtīkls zem vairākām centra ielām. Šo darbu laikā Stabu ielā pie Stūra mājas atklājās neparasta vēstures liecība – padomju laikā rakts tunelis.

TV3 Ziņu rīcībā ir droša informācija, ka šis tunelis bija domāts, lai krīzes gadījumā VDK darboņi varētu pamest ēku. Tunelis ir bijis 1,50 augsts un 70 centimetrus plats. Pārāk ērta evakuācija nebūtu bijusi, bet funkcijas tas pildīja.

Tunelī kādreiz bija ierīkots arī apgaismojums – vietām redzamas lampiņas un vadu atliekas. Tāpat tunelī mētājas vecas padomju avīzes.

Ēka celta 1911. gadā kā īres nams ar veikalu. Padomju okupācijas laikā nams ieguva biedējošo vārdu Stūra māja, tajā darbojās Iekšlietu Tautas komisariāts un Valsts drošības komiteja, un pagrabos tika mocīti un nogalināti režīmam nevēlamie cilvēki. Tagad te darbus veic “Rīgas siltums”. Izrādās, ka deviņdesmitajos gados pa vidu tunelim izbūvētas caurules, kas tagad tiek labotas. Strādnieki, pamanot TV3 Ziņu interesi, aicina palūkoties iekšpusē. Iespējams, viņi nemaz nezina, ka tuneļa otrā pusē esošā ēka ir slavenā Stūra māja.

Tuneļa iekšpusē pašlaik var pārvietoties tikai uz ceļiem, jo tas daļēji aizbērts. Ejā  ievilkta elektrība, savulaik bijis apgaismojums, par ko liecina lampas. Apkārt ķieģeļu sienas, virs galvas – betona plāksnes, 80 centimetrus augstāk asfalts, pa kuru brauc mašīnas. Tuneļa galā ir dzelzs durvis uz Stūra māju. Vakar šo vietu fiksēja un mērīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija.

Iespējams, tuneļu sazarojums ir vēl plašāks – pie Dailes teātra esot bijusi bumbu patvertne. Asaris lēš, ka pazemes eju ikdienā čekisti diez vai izmantojuši, drīzāk, tā radīta, baidoties no kara draudiem.