Veic vērienīgāko arhīvu digitalizēšanu LNA vēsturē; projektam trīs gadu laikā atvēlēti 14 miljoni eiro

0 Komentāru

Latvijas Valsts arhīvs turpina vērienīgu digitalizāciju. Dokumenti, grāmatas, laikraksti un kinofilmas – tas viss tiek skenēts, pārkopēts un pārrakstīts digitālā formātā, lai laika zobs šiem materiāliem nespētu kaitēt.

Kaut arī tehnoloģijas attīstās ļoti strauji un grūti prognozēt, kādā formātā filmas skatīsimies pēc 10 gadiem, vienalga, digitāls materiāls būs ilglaicīgāks nekā kinolentē glabātais. “Ir vienkāršota pēcapstrāde, filmām tiek koriģētas krāsas, koriģēti lieli defekti, un bildes kvalitāte ir laba, jo filmas tiek skenētas 4G kvalitātē, mūsu arhīvā tas notiek pirmo reizi,” akcentē Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Dace Bušante.

Projekts ”Kultūras mantojuma digitalizācija” tika uzsākts pirms gada, un jau valsts simtgadē tika izmantoti daudzi digitalizētie materiāli. “Projekts paredzēts trīs gadus, pirmajā gadā esam digitalizējuši 1500 dažādas filmas, un tie ir vairāk nekā 11 000 filmu minūšu,” turpina Bušante.

Lielāks apjoms un sarežģītāka digitalizēšana ir papīra dokumentiem. “No 22 miljoniem lietu šobrīd esam digitalizējuši kādus 5%, jo tas ir liels apjoms, sabiedrībā šobrīd visvairāk tiek runāts par VDK dokumentu digitalizāciju, tas ir tas, ko tagad esam uzsākuši, turpmākos 2-3 gadus tā būs prioritāte, lai paspētu šo darbu izdarīt,” norāda Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) direktore Māra Sprūdža.

Daudzu dokumentu oriģināli ir ļoti sliktā stāvoklī, tāpēc jau līdz šim lietošanai tika izsniegtas šo dokumentu kopijas. Arhīva speciālisti atzīst, ka bieži vien nākas pārbūvēt fotoaparātus, pielāgot skenerus un meklēt neordinārus risinājumus lai digitalizācija būtu iespējama.

“Daudzi dokumenti ir ar smagiem fiziskiem bojājumiem, tie tāpat tiek restaurēti, mēdz būt gan plāna papīra dokumenti, kuri ir caurspīdīgi, un jādomā – kāda būs pamatne, un mēdz būt iesieti dziļi dokumenti, un nav redzami vārdi,” stāsta LNA speciāliste Inga Šteingolde.

Paredzams, ka projekta ”Kultūras mantojuma digitalizācija” realizācija ļaus daudzas vēsturiskas grāmatas, laikrakstus, audio un video ierakstus, pārkopētus digitālā formātā, atrast internetā.

Šobrīd notiekot arī darbs pie speciālu vietņu izveides, līdzīgi kā tas jau ir ar lapām “Zudusī Latvija” un “filmas.lv”.

0 Komentāru