Veclatviete no Krievijas pierāda etnisko piederību Latvijai pat pēc piecām paaudzēm un iegūst pilsonību

Pievienot komentāru
Veclatviete no Krievijas pierāda etnisko piederību Latvijai pat pēc piecām paaudzēm un iegūst pilsonību

Interesants stāsts par to, kā kāda sievietei, kuras senči no Latvijas uz Krieviju izceļoja pirms nu jau piecām paaudzēm, izdevies pierādīt savu etnisko piederību Latvijai un iegūt arī Latvijas valsts pilsonību. Pirms vairākiem gadiem Irina izjuta spēcīgu aicinājumu un tādu kā pienākumu pret saviem priekšgājējiem – nepazaudēt saikni ar latvietību. Valsts svētku mēnesī Irina ieradusies Cēsīs, lai saņemtu savu pilsoņa pasi.

Asinsbalss sauc iegūt Latvijas pilsonību

Asinsbalss. Tā pāris vārdos varēt raksturot Irinas Porosjatņikovas milzīgo apņēmību iegūt Latvijas pilsonību, par spīti tam, ka viņas ģimene jau vairāk nekā gadsimtu dzīvo Krievijā. Etniskās piederības pierādīšana prasījusi vairāk nekā trīs gadus. Process bijis sarežģīts, tostarp ar Krievijas un Latvijas arhīvu dokumentiem nācies pierādīt dzimtas pēctecību piecās paaudzēs, sākot pat no 19. gadsimta beigām. Viņas priekšteči jeb, tā sauktie, veclatvieši labākas dzīves meklējumos, aizceļoja uz Krasnojarskas apgabalu Sibīrijā un tur arī palika. Irina nokārtojusi naturalizācijas eksāmenu, ieguvusi Latvijas pilsonību, bet pasi simboliski vēlējās saņemt valsts svētku mēnesī. Irina nu ir Latvijas un Krievijas dubultpilsone, jo likums ļauj latviešiem vai līviem, kas spēj pierādīt savu etnisko piederību Latvijai, par tādiem kļūt.

Irina Porosjatņikova
Veclatviete, kura ieguvusi Latvijas pilsonību

Mani senči aizbrauca no Latvijas uz Sibīriju 1906.gadā. Sibīrijā bija brīva zeme. Bija liela ģimene, mans vecvectēvs bija drēbnieks, viņi dzīvoja lauku mājā, man vecmāmiņa dzimusi Sibīrijā, viņa ļoti labi runā latviski, viņai izglītība ir četras klases latviešu skolā Sibīrijā. Mana vecmāmiņa ļoti labi spēlēja kokli.

Foto: Monta Jakovela

Foto: Monta Jakovela

 

Lai arī Irina latviski varbūt nerunā tik raiti kā pašai gribētos, viņa turpina cītīgi mācīties. Viņas vecmāmiņa latviski pratusi perfekti, un aizrāvusi arī Irinu ar latvisko kultūru.

Irina Porosjatņikova
Veclatviete, kura ieguvusi Latvijas pilsonību

Latviešu valoda ir ļoti interesanta, skaista valoda. Krasnojarskā ir latviešu biedrība ”Dzintars”, es esmu šajā biedrībā, tur ir koris, biedrība organizē tautas svētkus, man tur ir ļoti interesanti.

Uz Latviju, visticamāk, nepārcelsies

Irinas plānos gan nav pārcelties uz Latviju, savu senču dzimteni, jo dzīve pilnā sparā rit kopā ar tuviniekiem Krasnojarskā, kur viņa strādā par ārsti – ultraskaņas izmeklētāju. Irinas meita Aļesja atbrauksi līdzi mammai. Lai arī viņa latviski nerunā, mammas lēmumu ļoti atbalsta.

Aļesja
Irinas meita
Es esmu ļoti lepna par viņu. Es domāju, ka šī ir viņas valsts, nevis tikai tāpēc, ka viņas senči te ir dzimuši, bet tāpēc, ka viņa to tā izjūt dvēselē.

Viens no Irinas dzimtas atzara joprojām ir Latvijā, tādēļ vairākas reizes gadā, sieviete brauc ciemos.

Irina Porosjatņikova
Veclatviete, kura ieguvusi Latvijas pilsonību

Man ir radinieki Latvijā, man ir draugi Latvijā. Latvija ir mana mīlestība.

Šovakar, svinīgā pasākumā, ko sarīkojuši Irinas draugi un radi, Cēsu Jaunajā pilī, Irina svin Latvijas pilsonības iegūšanu.

Video

Lasi vēl