“Vecie dinozauri, beidziet bremzēt!” – piketā pie Saeimas pauž atbalstu izglītības reformai

0 Komentāru
“Vecie dinozauri, beidziet bremzēt!” – piketā pie Saeimas pauž atbalstu izglītības reformai
Foto: LETA

Noraidīta iecere par skolas gaitu sākšanu sešu gadu vecumā, bet jaunā mācību satura ieviešana vispārējās izglītības skolās atlikta par gadu. To plānots pakāpeniski ieviest 2020. gada pirmajā septembrī. Tā lēmusi Saeima, likuma izmaiņas pieņemot otrajā lasījumā. Pirms sēdes sākuma pie Saeimas nama notika skaļa protesta akcija, aicinot deputātus nevilcināties ar reformas ieviešanu. 

Saeimas deputātus ceturtdienas rītā sagaidīja apmēram 200 protestētāju, kuri pauda atbalstu mācību satura reformai. “Man ir pieci bērni. Mani uztrauc viņu nākotne. Tas, kas šobrīd tiek bremzēts, iekavēs procesu vismaz par četriem, pieciem gadiem,” saka piecu bērnu mamma Ilona Platonova.

Pārmetot reformas torpedēšanu, protestētāji visvairāk kritizēja partiju “Saskaņa”, Zaļo un zemnieku savienību un Pašvaldību savienību. “ZZS un LPS dzīvot grib PSRS!” “Ja jūs negribat, lai tādi dinozauri kā es bremzē reformas, tad saucam “Vecie dinozauri, beidziet bremzēt!” Vecie dinozauri, beidziet bremzēt!” – tā skanēja daži no saukļiem.

Taču saudzēts netika arī izglītības ministrs un valdības vadītājs – “Kārlis un Māris nav reformu pāris!” Kārlis Šadurskis iemūžināja plakātu, kurā viņš un premjers nosaukts par “kapraču pāri”. “Es domāju, ka premjers ir varbūt vienīgais vai gandrīz vienīgais Zaļo un zemnieku savienībā, kas tiešām grib labu. Un diemžēl netiek galā ar savu frakciju Saeimā,” komentēja Šadurskis.

Piketā piedalījās vairāku partiju pārstāvji, kuri cilvēkus uz protestu bija aicinājuši, medijos izvietojot apmaksātas reklāmas. Viens no protesta rīkotājiem bija apvienība “Attīstībai/Par”, kas piketu izmantoja priekšvēlēšanu kampaņā.

“Politiskais process ir tāds, kurā tiek pārstāvētas cilvēku intereses. Es domāju, mēs šeit kā politiska partija, tāpat arī otrā pusē, redzat, atsevišķus valdības partijas “Vienotības” pārstāvjus, kas piketē par to pašu, par ko mēs, kas ir savā ziņā ļoti jocīgi. Tās ir normālas politiskas metodes. Mēs pārstāvam leģitīmas Latvijas iedzīvotāju intereses un arī savas kā vecāku un mūsu bērnu intereses,” sacīja “Attīstībai/Par” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Tikmēr Kārļa Šadurska partijas biedri sacīja, ka par reformu jācīnās ne vien valdībā un Saeimā, bet arī ielās. Brīžiem skaļi uzvedās ar deputāti sēžu zālē. Artusam Kaimiņam tika aizrādīts, ka atļauti ir starpsaucieni, nevis pārlieka trokšņošana.

Debatējot par izmaiņām Vispārējās izglītības likumā, tribīnē kāpa galvenokārt opozīcija. “”Saskaņa” nav pret reformām! “Saskaņa” ir pret šo neizdiskutēto reformu uzspiešanu īsā laikā. Atšķirība šeit ir milzīga. Reforma ir nepārdomāta, sasteigta un tiek uzgrūsta bērniem un skolotājiem, un viņu vecākiem kaut kādā steidzamībā. Tieši tas ir priekšvēlēšanu populisms, nevis opozīcijas bažas par to!” norādīja Saeimas deputāts Andris Morozovs (S).

Vairākkārt uzstājās arī izglītības ministrs. Viņš noraidīja pārmetumus, ka par izglītības jauno saturu nav notikušas diskusijas un par to ir pārāk maz zināms. “Godātie deputāti, var jau iznākt tribīnē un pateikt, ka nekā nav. Jo, ja cilvēks dzīvo mucā un spundes caurums ir vienīgais, kur viņš redz ārpasauli, tad tiešām nekā nav,” teica Šadurskis.

Ar 63 balsīm “par” un 22 deputātiem no “Saskaņas” un izjukušās “No sirds Latvijai” frakcijas balsojot “pret”, likuma izmaiņas tika atbalstītas. Tās paredz, ka mācību jaunais saturs pakāpeniski tiek ieviests no 2020. gada pirmā septembra. Tas ir par gadu vēlāk, kā iepriekš bija lēmusi valdība. Un vienlaikus Saeima noraidījusi ieceri par skolas gaitu uzsākšanu sešu gadu vecumā.

0 Komentāru